Ulubiony polski serial da się spokojnie obejrzeć za granicą. Jak to zrobić? Sprawdzamy na przykładzie Polsat Box Go

Lokowanie produktu Technologie Zagranica Dołącz do dyskusji
Ulubiony polski serial da się spokojnie obejrzeć za granicą. Jak to zrobić? Sprawdzamy na przykładzie Polsat Box Go

Jak oglądać TV za granicą? I to telewizję rodzimą, tak czasem potrzebną podczas zagranicznych wojaży? Od kiedy rynek opanowały serwisy VOD – jest to bardzo proste. Szczególnie po tym jak Unia umożliwiła szersze korzystanie z usług cyfrowych. Sytuacja nieco komplikuje się kiedy znajdziemy się poza terenem wspólnoty. Ale serwisy, takie jak Polsat Box Go, dają możliwość oglądania ulubionych produkcji nawet w najdalszych zakątkach świata.

Jak oglądać TV za granicą? – Unia Europejska

Przed 2019 rokiem sytuacja platform streamingowych była w kontekście podróży zagranicznych trudna. Te ogólnoświatowe skazywały spędzającego czas np. w Niemczech widza z Polski na niemiecki katalog filmów i seriali. Jeszcze gorzej było z lokalnymi serwisami VOD. W ich przypadku często nie było w ogóle możliwości zalogowania się podczas pobytu poza ojczystym krajem użytkownika. Świat jednak poszedł do przodu i dziś na szczęście żyjemy w czasach prostszych zasad, ale też większych możliwości platform.

Od maja 2019 roku weszło w życie „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści”. W praktyce oznaczało to bezproblemowy dostęp w całej Unii do usług online w zakresie treści, świadczonych konsumentom zgodnie z prawem w państwie członkowskim ich zamieszkania. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że nowa regulacja ograniczyła geobloking polegający na uniemożliwianiu konsumentowi korzystania np. z wykupionej w kraju zamieszkania odpłatnej usługi sVOD w innych krajach UE i EOG. Rozporządzenie umożliwia korzystanie z wykupionej usługi czasowo poza granicami kraju, np. w czasie wakacji, delegacji służbowych itd. Z naciskiem na „czasowo”. Generalnie geoblokady były i – choć teraz ograniczone – nadal są, co wynika przede wszystkim z tego, że prawa autorskie do treści mają charakter terytorialny.

Jak jest więc dzisiaj? Jeśli mając stałe zamieszkanie w Polsce, wyjedziemy z Polski na przykład na tydzień do Włoch, możemy w pełni swobodnie korzystać z wykupionych jeszcze w Polsce usług w ramach naszej ulubionej platformy streamingowej. I tak w przypadku Polsat Box Go, użytkownik, który wykupił pakiet Polsat Box Go Premium, Polsat Box Go Sport i Polsat Box Go HBO, będzie mógł z nich korzystać w czasie urlopu. Można więc wypoczywać na tarasie w Toskanii, jednocześnie oglądając ulubione polskie seriale. Sielanka, prawda? Niestety schody zaczynają się w momencie, gdy opuszczamy Unię Europejską i kraje EOG. Ale spokojnie, poprowadzę was po tych schodach.

Jak oglądać TV za granicą? – kraje poza UE i EOG

Tam, gdzie kończą się granice Unii Europejskiej i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zaczyna się geoblocking. A to oznacza, że będąc na przykład na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii, nie będziemy w stanie uruchomić polskiej platformy streamingowej na standardowych warunkach. Tu już bowiem regulacje wspólnotowe nie sięgają. Chyba że – no właśnie! – dany dostawca usług stworzył specjalne pakiety do odbioru telewizji bądź oglądania wybranych filmów i seriali poza granicami UE. Tak jest chociażby w Polsat Box Go.

Ekran startowy w pakiecie Polsat Box Go Polonia.
Ekran startowy w pakiecie Polsat Box Go Polonia.

Mamy na tej platformie do wyboru dwa pakiety. Pierwszy – główny – to Polsat Box Go Polonia. Składają się na niego te seriale i programy z anten telewizyjnych Telewizji Polsat, których licencja pozwala na udostępnianie poza Polską. Do wyboru są dla przykładu seriale, takie jak: Przyjaciółki, Pierwsza Miłość, Świat Według Kiepskich czy Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny oraz programy, między innymi: Nasz nowy dom, Ewa gotuje, Polacy za granicą (nomen omen), Interwencja czy kabarety. W pakiecie włączonych jest też kilka kanałów telewizyjnych, m.in.: Polsat News, Fight Box, Fast&Fun Box, Gametoon czy FashionBox.

Pakiet Polsat Box Go Polonia można wykupić za cenę wynoszącą 10 euro/funtów/dolarów na 30 dni. Drugim z dostępnych pakietów jest Fortuna 1 Liga. Oczywiście wszystko zobaczymy na dowolnym urządzeniu – od smartfona po komputer. Cena pakietu Fortuna 1 Liga to 6 euro/funtów/dolarów za 30 dni.

Wybór seriali i programów w Polsat Box Go Polonia.
Wybór seriali i programów w Polsat Box Go Polonia.

VOD zawojuje świat… dosłownie

Kwestie licencyjne zawsze będą istnieć i stwarzać pewne problemy użytkownikom serwisów VOD i platform streamingowych. Ale im bardziej jesteśmy mobilni i skorzy do opuszczania swojego kraju, tym mocniej właściciele takich stron starają się wyprofilować swoje pakiety usług pod potrzeby również klientów-obieżyświatów. Dziś, gdy wielu z nas może sobie pozwolić na to, by pracując zdalnie regularnie zmieniać miejsce zamieszkania, nasze serwisy VOD muszą podążać za nami. Przecież czy jesteśmy w Szkocji, czy Brazylii, i tak czasem po prostu chcemy zaszyć się w domu i sprawdzić, co nowego u bohaterów naszego ulubionego serialu.