Dodatek osłonowy – dla kogo będzie najkorzystniejszy? Może się okazać, że niekoniecznie dla tych, którzy mają najniższe dochody. Wszystko zależy od naszej sytuacji rodzinnej i sposobu prowadzenia gospodarstwa domowego.
Dodatek osłonowy: dla kogo?
Od początku stycznia można już składać wnioski o dodatek osłonowy. Zasady jego przyznawania zostały już dość dokładnie wyjaśnione. Jak wiadomo, przysługuje on gospodarstwu domowemu, które nie przekracza 2100 zł (jednoosobowe) lub 1500 zł (wieloosobowe) dochodu na osobę miesięcznie. Wysokość dodatku jest zależna od rodzaju paliwa, jakim opalamy dom. Z ogólnych informacji może się wydawać, że przysługuje on jedynie osobom posiadającym własny dom. Nie jest to jednak prawda. Grupa osób, które mogą otrzymać dodatek, jest dość spora.
Lokatorzy i studenci również otrzymają dodatek osłonowy
Najwięcej kontrowersji początkowo budziły osoby mieszkające w blokach. Wydawało się, że mieszkańcy domów wielorodzinnych nie zostali uwzględnieni w grupie osób, której przysługuje dodatek. Przepisy nie wyłączają jednak takiej możliwości. Takie osoby również mogą ubiegać się o wypłatę dodatku. Podobnie jeśli chodzi o osoby wynajmujące mieszkanie. Dodatek osłonowy będzie im przysługiwał nawet, jeżeli w danym mieszkaniu mieszka kilka innych osób. Kluczowe będzie rozważenie, czy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Na fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego nie wpływa korzystanie ze wspólnej kuchni, łazienki czy znajdujących się w nich sprzętów, ale fakt wspólnego zaspokajania potrzeb życiowych i bieżących spraw o cechach stałości.
Z podobnego powodu za dwa osobne gospodarstwa domowe będą uznane rodziny, które mieszkają w jednym domu. Rodzice mieszkający z dorosłymi dziećmi to dwa oddzielne gospodarstwa domowe – nawet jeżeli dzieci prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe. Idąc tym tokiem myślenia, również konkubinat w niektórych sytuacja można uznać za dwa oddzielne gospodarstwa domowe. Fakt wspólnego zaspokajania potrzeb domowych oraz łącząca dane osoby sytuacja emocjonalna jest dość trudna do udowodnienia. Może się więc tak zdarzyć, że takie osoby otrzymają dwa dodatki osłonowe i będzie to zgodne z przepisami.
Zanim więc złożymy wniosek o dodatek osłonowy, warto dobrze przeanalizować swoją sytuację rodzinną, może się okazać, że w świetle prawa dodatek przysługuje więcej niż jednej rodzinie w naszym domu.