W sieci zaczynają działać oszuści, którzy próbują podszyć się pod akcje pomocowe dla Ukrainy. Eksperci ostrzegają

Prywatność i bezpieczeństwo Społeczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji (52)
W sieci zaczynają działać oszuści, którzy próbują podszyć się pod akcje pomocowe dla Ukrainy. Eksperci ostrzegają

W Internecie organizowane są liczne zbiórki pomocy dla Ukrainy i jej obywateli. CERT Polska i zespół ds. cyberbezpieczeństwa CSIRT działający przy KNF ostrzegają, że w sieci zaczęły niestety pojawiać się różne fałszywe zbiórki pieniędzy dla Ukrainy. Z tego względu tak ważne jest, by wspierać zweryfikowane akcje. 

Fałszywe zbiórki pieniędzy dla Ukrainy

Zweryfikowane zbiórki pieniężne organizowane przez oficjalne instytucje i organizacje charytatywne można znaleźć w naszym tekście „Jak pomóc Ukrainie”. Podobnie jak na samym początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę apelujemy, by przekazywać darowizny tylko na zweryfikowane zbiórki. Teraz jest to jeszcze istotniejsze, ponieważ – jak alarmują instytucje – zaczynają pojawiać się również fałszywe zbiórki pieniędzy dla Ukrainy.

CERT Polska zamieścił na Twitterze przykłady takich fałszywych zbiórek – popularne jest szczególnie podszywanie się pod serwisy publikujące zbiórki, takie jak Pomagam.pl.

https://twitter.com/CERT_Polska/status/1498299636095893506

Należy jednocześnie mieć świadomość, że rozsyłane mogą być wiadomości e-mail, z prośbą o wsparcie obywateli Ukrainy poprzez przekazy pieniężne. Przykład takiego maila zamieścił zespół ds. cyberbezpieczeństwa CSIRT działający przy KNF na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Pomoc tylko dla dużych, zweryfikowanych akcji jest istotna z jeszcze jednego powodu

Zweryfikowane zbiórki – najlepiej prowadzone przez doświadczone organizacje – warto wspierać z jeszcze jednego powodu. To one wiedzą najlepiej, czego fatycznie potrzeba w kraju ogarniętym wojną. Dodatkowo mają kontakty i doświadczenie niezbędne, by taką pomoc skutecznie organizować. Wpłacając na takie zbiórki mamy pewność, że środki zostaną należycie spożytkowane.

Oprócz przekazów pieniężnych warto również zaangażować się w pomoc rzeczową. Można dostarczyć niezbędne rzeczy do różnych punktów zbiórek. O największych pisałam w tekście „Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy”, ale z dnia na dzień liczba punktów przyjmujących dary stale się zwiększa. Osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach, a chcące przekazać dary rzeczowe, powinny sprawdzać informacje o zbiórkach na oficjalnych stronach swoich miast. Warto też zwrócić szczególną uwagę, na to czego potrzeba w danej chwili. Obecnie w wielu punktach szczególny nacisk został położony na wyposażenie medyczne.

Jak pomagać, to z głową

Warto też pamiętać o tym, by pomagać z głową – czyli spełniać prośby organizatorów zbiórek, a w przypadku prywatnej pomocy konkretnym uchodźcom z Ukrainy, pamiętać o stworzeniu atmosfery zaufania i bezpieczeństwa. Osoby, które chcą zaoferować swoją pomoc w transporcie, mogą umożliwić nocleg lub w jakikolwiek inny sposób chcą się zaangażować w działania pomocowe, mogą również zadeklarować swoją gotowość poprzez rządową stronę pomagamukrainie.gov.pl lub inny serwis, również koordynujący pomoc dla Ukrainy – ukraina.services.