Już teraz działa Krajowy System e-Faktur. Wkrótce korzystanie z niego będzie obowiązkowe. Niewykluczone, że obowiązkowe e-faktury wejdą w życie już w 2023 r. Komisja Europejska już wyraziła zgodę na objęcie przedsiębiorców takim obowiązkiem.
Obowiązkowe e-faktury już od 2023 r.? Jest to prawdopodobne
Od 1 stycznia 2022 r. zaczął funkcjonować Krajowy System e-Faktur. Podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-faktury), zgodnie ze wzorem opracowanym przez MF. E-faktura jest wystawiana w lokalnym programie finansowo-księgowym przedsiębiorców, a następnie – przesyłana z tego programu (za pomocą interfejsu API) do nowego systemu. Stamtąd fakturę może pobrać kontrahent.
Na razie system jest dobrowolny. MF zachęca do korzystania z niego, kusząc korzyściami dla przedsiębiorców. Najważniejszą zaletą korzystania z KSeF ma być szybszy zwrot VAT – zamiast 60 dni, jest to 40 dni. MF argumentuje dodatkowo, że wystawianie e-faktur oznacza dla przedsiębiorców zmniejszenie kosztów (faktury są przechowywane w państwowym systemie, nie trzeba ich przechowywać odrębnie), automatyzację obiegu faktur między podatnikami i księgowania faktur u podatników, czy też zwiększenie szybkości wymiany danych między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń. Oprócz tego eliminowane jest ryzyko zniszczenia lub zagubienia faktury, a podatnik wystawiający fakturę ma wgląd w ścieżkę obiegu dokumentu, dzięki czemu ma pewność, że faktura dotarła dla kontrahenta.
Nikt nie ma chyba jednak wątpliwości, że największe korzyści z nowego systemu ma czerpać jednak państwo – a dokładniej fiskus, który będzie mieć wszystkie faktury na wyciągnięcie ręki. Wszystkie rozliczenia między kontrahentami będą de facto odbywać się pod czujnym okiem skarbówki. Jeśli coś wzbudzi podejrzenia urzędników, będą mogli szybciej zareagować i przeprowadzić kontrolę u wybranego podmiotu. Nic dziwnego zatem, że na razie przedsiębiorcy nie są zbyt entuzjastycznie nastawieni do nowego systemu.
Od niemal samego początku MF informowało jednak, że KSeF nie zawsze będzie systemem dobrowolnym. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że obowiązkowe e-faktury zaczną obowiazywać już od 2023 r. 2 sierpnia 2021 r. Polska przekazała do KE wniosek o derogację umożliwiającą rządowi wprowadzenie obligatoryjnego systemu fakturowania elektronicznego. KE przychyliła się do tego wniosku – i skierowała do Rady UE odpowiedni projekt. To oznacza, że UE pozwoli Polsce na obowiązkowy KSeF. Możliwe zatem, że rząd będzie chciał wprowadzić ten obowiązek już od przyszłego roku – tak, jak pierwotnie planował.
MF uspokaja, ale trudności są pewne
Resort jednocześnie zapewnia, że uzgodnienie rozwiązań biznesowych i prawnych obligatoryjnego systemu nastąpi we współpracy i dialogu z biznesem. Przedsiębiorcy mają mieć dość czasu, by przygotować się do korzystania z nowego systemu. Łatwo jednak przewidzieć, czym to się skończy – rząd na pewno będzie chciał wprowadzić obligatoryjność KSeF szybciej, niż biznes. Nowe procedury i obowiązek to oczywiście ostatnie, czego w tej chwili brakuje przedsiębiorcom, ale można się spodziewać, że rząd tylko powierzchownie weźmie to pod uwagę.