Specjaliści już wcześniej ostrzegali, że prawdopodobnie nie wszyscy kredytobiorcy skorzystają z wakacji kredytowych – i nie chodzi o frankowiczów czy osoby kupujące mieszkanie z myślą o szybkiej odsprzedaży i zysku. Może być jednak jeszcze jedna grupa wykluczonych. Niektórzy samozatrudnieni mogą nie skorzystać z wakacji kredytowych.
Niektórzy samozatrudnieni mogą nie skorzystać z wakacji kredytowych
Jeśli parlamentarzyści nie wprowadzą odpowiednich poprawek, wakacje kredytowe nie będą dla wszystkich. Z rządowego wsparcia mogą nie skorzystać kredytobiorcy, którzy podpisali umowę kredytową przed 22 lipca 2017 r. oraz osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na budowę domu.
Okazuje się jednak, że może być jeszcze jedna poszkodowana grupa. Jak przestrzega prawo.pl, niektórzy samozatrudnieni mogą nie skorzystać z wakacji kredytowych. Zdaniem Związku Banków Polskich osoby, które kupiły dom lub mieszkanie na firmę, finansując jednocześnie zakup kredytem i wrzucają raty kredytowe w koszty firmowe, mogą nie mieć możliwości zawieszenia spłaty zobowiązania. Z obecnej wersji przepisów wynika bowiem, że na pomoc będą mogli liczyć tylko konsumenci, a przedsiębiorcy się do nich nie zaliczają. Wiceprezes ZBP Tadeusz Białek uważa, że banki będą odrzucać wnioski o wakacje kredytowe złożone przez osoby samozatrudnione, jeśli zawierały z bankiem umowę jako firma.
Dla części samozatrudnionych – zdaniem ZBP – wciąż jest jeszcze szansa, by móc skorzystać z wakacji kredytowych. Chodzi o osoby, które zawarły umowę kredytową z bankiem jako osoba fizyczna (i w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych), a nie jako przedsiębiorca. Jak podkreśla Białek, nie ma w takiej sytuacji znaczenia, czy dana osoba jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą w takim mieszkaniu, czy też nie.
Niektórzy prawnicy mają inne zdanie, ale wątpliwości pozostają
Nie wszyscy prawnicy zgadzają się z interpretacją przepisów dokonaną przez ZBP. Jak na łamach prawo.pl tłumaczy radca prawny Tomasz Konieczny, z wakacji kredytowych powinien móc skorzystać również samozatrudniony, który kupił mieszkanie na firmę. Jego zdaniem najistotniejsze jest to, w jaki sposób przedsiębiorca wykorzystuje zakupione na kredyt mieszkanie. Tym samym jeśli przedsiębiorca spłaca mieszkanie, w którym mieszka, wakacje kredytowe będą mu przysługiwać. Jeśli jednak spłacany jest lokal użytkowy, przedsiębiorca będzie pozbawiony możliwości skorzystania z rządowego programu.
Z kolei jeśli chodzi o to, czy przedsiębiorca prowadzi działalność w mieszkaniu, to zdaniem radcy istotne jest to, by lokal służył przede wszystkim celom mieszkaniowym – a dopiero w drugiej kolejności prowadzeniu działalności. Jeśli tak jest, to jego zdaniem przedsiębiorca będzie mógł zawiesić spłatę zobowiązania.
Nie zmienia to jednak faktu, że przepisy wydają się nieprecyzyjne, co już teraz – jeszcze przed ich uchwaleniem i wejściem w życie – rodzi liczne wątpliwości. Lepiej by zatem było, by projekt został jeszcze dopracowany.