Wakacje rozpoczęte, a wraz nimi nadarza się ostatnia okazja na wykorzystanie rządowego wsparcia przy rezerwacji noclegu lub udziale w imprezie turystycznej. Bon turystyczny w 2022 r. wciąż można bowiem zrealizować, choć statystyki pokazują, że wielu chyba o tym zapomniało. Czasu jest coraz mniej.
Bon turystyczny w 2022 r. – wsparcie już tylko do końca września
Bon turystyczny to świadczenie w postaci jednorazowej dopłaty do wypoczynku na każde dziecko, którego rodzice korzystają także z rządowego programu 500 plus. Został on wprowadzony niemal dwa lata temu jako wsparcie dla polskiej turystyki. To właśnie ta gałąź gospodarki w czasie pandemii COVID-19 ucierpiała najmocniej. Poza tym rząd chciał też zachęcić rodziny wielodzietne do organizacji wspólnych wakacji.
Wsparcie w postaci dopłat mogło być wykorzystywane zarówno podczas wakacji w 2020 jak i 2021 roku. Teraz także jest taka możliwość, jednak to już ostatni dzwonek. Ważność dokumentu upływa bowiem z dniem 30 września 2022 r. Co ważne, do tego dnia niezbędne jest zrealizowanie samej płatności, natomiast usługa może odbyć się później. Patrząc na tegoroczne ceny nad morzem wydaje się, że każde wsparcie finansowe dla wielu będzie na wagę złota.
Aktywacja dokumentu jest bardzo prosta, ale można to zrobić tylko za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy na co dzień korzystają ze świadczenia 500 plus mają przypisany bon na swoim koncie PUE. Zanim jednak zdecydujemy się na jego realizację, warto sprawdzić, czy dany hotel znajduje się na liście podmiotów utworzonej przez Polską Organizację Turystyczną.
Wiele osób wciąż nie skorzystało ze świadczenia
Jak wynika z danych, liczba osób uprawnionych, która jeszcze nie skorzystała z bonu turystycznego, jest naprawdę spora. Na 4,3 miliona dokumentów, nieaktywnych pozostaje niemal 900 tysięcy bonów, co stanowi ponad 20% całości. Do działania zachęca chociażby Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazując, że do wydania wciąż jest 619 milionów złotych.
Zdecydowanie najwięcej na bonach skorzystały na ten moment firmy i przedsiębiorstwa działające na terytorium województwa małopolskiego. Rodzice i opiekunowie zostawili tam już prawie pół miliarda złotych. Na drugim miejscu plasuje się Pomorze.