Masz w firmie telewizor lub radio? Musisz płacić daninę na rządowe media. To jednak nie koniec świata: zawsze możesz odliczyć abonament RTV od podatku. Warunkiem zaliczenia daniny do kosztów uzyskania przychodu jest jednak to, by sprzęt służył wyłącznie potrzebom działalności gospodarczej.
Ustawodawca jak najbardziej dopuszcza uznanie abonamentu RTV za koszt uzyskania przychodu
Gdy przychodzi do posiadania radia lub telewizora, przedsiębiorcy nie są traktowani przez ustawodawcę tak łagodnie, jak osoby prywatne. Nie mogą w końcu liczyć na zwolnienia od przykrego obowiązku składania się na utrzymanie rządowych mediów. Co gorsza, muszą odprowadzać abonament RTV od każdego urządzenia będącego własnością firmy i faktycznie przez nią wykorzystywanego. Osoby prywatne płacą jedną opłatę. Jej wysokość zależy od tego, czy oprócz radia posiadają jeszcze telewizor.
Przedsiębiorcy mają jednak asa w rękawie. Mogą odliczyć abonament RTV od podatku. Zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodu nie jest wcale takie trudne. Zwłaszcza odkąd organy podatkowe przyznały, że wydatki związane z posiadaniem firmowego telewizora lub radia można rzeczywiście uznać za koszty podatkowe.
Abonament RTV nie znajduje się w katalogu wyłączeń od kosztów uzyskania przychodów z art. 23 ustawy o PIT. Rozczarują się ci, którzy pomyślą sobie, że raz jeden można wykorzystać przeciwko Fiskusowi jego własną broń. Nie ma tutaj znaczenia, że formalnie rzecz biorąc, abonament RTV nie jest podatkiem. Wielu z nich nie można co prawda odliczyć od podatku, ale nie istnieje żadna klauzula generalna, która stałaby nam tutaj na przeszkodzie.
Służbowy telewizor lub radio muszą służyć uzyskiwaniu albo zabezpieczaniu przychodów przedsiębiorstwa
Do odliczenia abonamentu RTV wciąż trzeba najpierw spełnić kilka warunków. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym najbardziej oczywistym. Żeby móc odliczyć abonament RTV od podatku, musimy najpierw rozliczać się w tej formie, która w ogóle umożliwia rozliczanie kosztów uzyskania przychodu. Ryczałtowcy i podatnicy wciąż korzystający z dobrodziejstw karty podatkowej obejdą się tutaj smakiem. Zostaje nam skala podatkowa oraz podatek liniowy.
Kluczowym elementem jest z pewnością sama możliwość zaklasyfikowania wydatków z tytułu abonamentu RTV jako kosztu uzyskania przychodu. Będą nimi, niezależnie czy mówimy o podatku PIT, czy CIT, koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Pomijając oczywiście te wydatki, które ustawodawca postanowił wyłączyć.
Oznacza to tyle, że obliczyć abonament RTV od podatku możemy, jeśli istnieje bezpośredni związek przyczynowo – skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą. Firmowy telewizor lub radio muszą służyć potrzebom przedsiębiorstwa. Bardzo łatwo to sobie wyobrazić.
Najczęściej przytaczanym przykładem są zakłady fryzjerskie, w których oczekujący klienci słuchają sobie radia. Dzięki temu tak się nie nudzą, milej płynie im czas. Niektóre salony w tym samym celu wykorzystują po prostu telewizory. Podobnie wygląda sprawa we wszelkiej maści poczekalniach, czy nawet salach restauracyjnych. Telewizor jest też dość standardowym wyposażeniem pokoi hotelowych. Niektórzy podatnicy odliczają sobie w ten sposób zakup radia samochodowego do firmowego samochodu. Tymczasem zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, posiadanie radia lub telewizora wiąże się z koniecznością odprowadzania abonamentu za posiadane urządzenia.
Odliczyć abonament RTV od podatku możemy, jeśli faktycznie go zapłacimy
Są oczywiście pewne niuanse, które mogą nam skutecznie pokrzyżować plany. Firmowe urządzenie nie może być wykorzystywane do celów prywatnych. Telewizor mający umilać czas klientom musi znajdować się w pomieszczeniu dostępnym dla klientów, a nie w części tylko dla pracowników.
Z umilaniem czasu muzyką jest jednak pewien problem. Jeśli zdołamy odliczyć abonament RTV od podatku, to tym samym udowadniamy, że dany sprzęt nie służy potrzebom czysto prywatnym. Tym samym w niektórych przypadkach może się do naszej firmy zgłosić ZAiKS z żądaniem zapłaty wynagrodzenia autorskiego. Abonament RTV prawdopodobnie będzie po prostu tańszy.
Teoretycznie sprzęt może służyć także pracownikom i ich potrzebom. Jakby nie patrzeć, organy podatkowe dopuszczają dzisiaj nawet odliczenie kosztów zakupu ekspresu do kawy dla pracowników firmy. W obydwu przypadkach kluczowy pozostaje związek pomiędzy posiadaniem firmowego urządzenia a uzyskiwaniem lub zabezpieczaniem przychodów firmy. Co więcej, nie da się odliczyć abonamentu RTV za urządzenia należące do pracowników. To oni jednak powinni opłacać daninę, więc z punktu widzenia przedsiębiorcy takie urządzenia będą czymś stosunkowo obojętnym.
Kolejną oczywistością jest to, że żeby odliczyć abonament RTV od podatku, trzeba go najpierw zapłacić. Ma to znaczenie dlatego, że wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu, jeśli jest odpowiednio udokumentowany dowodem księgowym. W przypadku abonamentu RTV takim dowodem będą spersonalizowane formularze polecenia przelewu/wpłaty gotówki, standardowe blankiety wpłat na rachunek bankowy, a także wydruki przelewów elektronicznych.