Abonament RTV za radio w samochodzie wynosi 81 złotych i wielu musi go płacić

Firma Moto Podatki Dołącz do dyskusji
Abonament RTV za radio w samochodzie wynosi 81 złotych i wielu musi go płacić

 Przypominamy nasz artykuł dotyczący abonamentu RTV za radio w samochodzie. Nic się w tej sprawie niestety nie zmieniło i część przedsiębiorców nadal musi go płacić.

Kierowco, prawdopodobnie zapomniałeś zapłacić abonament RTV za radio samochodowe, a przecież grożą za to kary. Ja bardzo proszę, nie zabijaj posłańca. Ja tylko pokornie informuję, że istnieje obowiązek uiszczania abonamentu RTV za radio samochodowe. Nie twierdzę, że to jest mądra opłata. Ba, tak między nami – cały ten abonament to jakaś głupota. Chodzi mi tylko o to, żebyś potem nie narzekał, że czytasz Bezprawnika każdego dnia, a o takim obowiązku nie wiedziałeś. Ale czytaj dalej, może coś w tej sprawie konstruktywnego wymyślimy.

Abonament RTV za radio samochodowe to nie mrzonka

Mam też jakieś tam dobre wieści. To głównie przedsiębiorcy muszą uiszczać dodatkowe opłaty za fakt posiadania takiego radia. A to dlatego, że ustawa wprost zwalnia z wydatku wszystkie te osoby, które już raz opłacają abonament, za radioodbiorniki i telewizor posiadane w domu. Czytaj też: jak nie płacić abonamentu RTV?

Ale jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i w jej ramach mamy zarejestrowany samochód – nie ma przebacz, trzeba zapłacić abonament RTV za radio samochodowe. Stawki abonamentu są następujące – 7,50 zł za jeden miesiąc, 14,60 zł za dwa miesiące, 21,60 zł za trzy miesiące, 42,80 zł za sześć miesięcy, 81,00 zł za rok kalendarzowy. Prosta matematyka podpowiada więc, że najbardziej opłacalne jest zapłacenie za cały rok z góry.

A pamiętajmy, że są telewizory, które posiadają możliwość odbioru telewizji. W takim wypadku przedsiębiorca musi liczyć się z jeszcze większym wydatkiem na poziomie 264,60 zł rocznie (lub 24,50 zł miesięcznie) w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Abonament RTV za radio samochodowe w leasingu lub najmie?

Regularnie pojawia się w dyskusji o tym zagadnieniu też kwestia tego, że niektórzy przedsiębiorcy mają samochód firmowy, który tak naprawdę do nich nie należy – wynajmują lub leasingują go od innej firmy. Co w takiej sytuacji? Tutaj trzeba zajrzeć w pierwszej kolejności do umowy, którą zawarliśmy z firmami typu Automarket, Arval, Carsmile i tym podobnymi. O ile zdaniem sądów co do zasady to te firmy powinny uiszczać opłaty za abonament RTV za radio samochodowe, to jednak mogą ten obowiązek przenieść na nas w ramach umowy.

Kara za niepłacenie abonamentu RTV jest dotkliwa, choć bez przesady. Wynosi ona 30-krotność miesięcznej raty, a do tego oczywiście konieczność zapłacenia zaległych składek. Między innymi dlatego, że szansa kontroli w relacji do wysokości kary wypada dość korzystnie, wielu kierowców nie decyduje się na uiszczanie opłaty za swoje auto.