Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniu przesłanym do PAP potwierdziło to, co wielu przedsiębiorców wcielało w życie już od jakiegoś czasu. Chodzi o sposób na uniknięcie zapłaty podatku PIT i VAT po wykupie samochodu z leasingu.
Darowizna samochodu po wykupie z leasingu
Po wprowadzeniu na początku ubiegłego roku nowych przepisów dotyczących opodatkowania leasingowanych samochodów powstało wiele zamieszania i nieścisłości. Zmiany wieszczyły koniec opłacalności tego sposobu finansowania samochodu. Wielu przedsiębiorców szybko znalazło sposób na obejście przepisów, a raczej wykorzystanie istniejących możliwości. Rozwiązanie wielokrotnie zostało potwierdzone w interpretacjach podatkowych. Wygląda na to, że znajduje ono oficjalną akceptacje Ministerstwa Finansów.
W oświadczeniu przesłanym do PAP Ministerstwo potwierdziło, że w sytuacji, kiedy przedsiębiorca wykupi przedmiot leasingu i następnie przekaże go w drodze darowizny innemu podatnikowi, w tym członkowi rodziny, podatek dochodowy nie będzie naliczany. Dotyczy to tylko nieodpłatnego zbycia pojazdu. Odpłatne zbycie, czyli m.in. sprzedaż objęte są nowymi regulacjami wprowadzonymi przez Polski Ład. Zgodnie z nimi podatek zapłacimy w ciągu 6 lat od wycofania składnika z działalności gospodarczej na cele prywatne. Dopiero po upływie tego okresu będziemy zwolnieni z podatku dochodowego.
Każde nieodpłatne zbycie powoduje natomiast, że po stronie darczyńcy nie powstaje przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem PIT. Jest to więc sposób na uniknięcie płacenia podatku. Rozwiązanie, które zaakceptowało Ministerstwo, jest bardzo korzystne w przypadku przekazywania samochodu członkom najbliższej rodziny. Pamiętajmy, że pomimo zwolnienia od podatku dochodowego, aktualny pozostaje podatek od darowizny. Z tego podatku zwolniona jest jedynie najbliższa rodzina.
Co z podatkiem VAT, gdy dokonujemy darowizny?
Co ciekawe oprócz opodatkowania podatkiem dochodowym przedsiębiorca będzie mógł uniknąć również podatku od towarów i usług. Warunkiem jest niezaliczenie wykupu do kosztów podatkowych, jeżeli przy zakupie nie odliczymy podatku VAT, a samochód nie zostanie wprowadzony do działalności gospodarczej i nie będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. Taki samochód dla fiskusa stanowi majątek prywatny, od którego w przypadku darowizny nie zapłacimy podatku VAT.