Na liście najbardziej stresujących sytuacji w życiu rozpad małżeństwa zajmuje drugie miejsce, zaraz za śmiercią współmałżonka. Przedłużająca się sprawa rozwodowa jedynie potęguje to napięcie. Dlaczego niektórzy dostają rozwód w minutę, a inni muszą czekać na orzeczenie nawet kilka lat? Sprawdź, od czego zależy długość trwania postępowania rozwodowego.
Rozwody w Polsce: ile średnio trwa postępowanie?
Czas trwania postępowania rozwodowego zależy przede wszystkim od orzekania o winie. Nie jest to jedynie forma określenia, kto bardziej zawinił przy rozpadzie małżeństwa. Oczywiście dla wielu osób ta satysfakcja jest ważna, jednak przede wszystkim rozwód z orzeczeniem o winie pozwala wnioskować o alimenty. Jak długo Polacy muszą czekać na prawne potwierdzenie rozpadu małżeństwa? W zdecydowanej większości jest to okres od dwóch do trzech miesięcy. Kolejnym przedziałem w oczekiwaniu na prawomocny wyrok jest 7-11 miesięcy, a podium zamyka przedział od czterech do sześciu miesięcy. Siedem na dziesięć postępowań kończy się w przedziale 2-11 miesięcy od momentu wniesienia pozwu do uzyskania prawomocnego wyroku.
Rozwód w minutę tylko za porozumieniem stron?
Błyskawiczny rozwód jest możliwy. Co więcej, około 15 procent postępowań trwa miesiąc. Co wpływa na możliwość tak szybkiego „załatwienia sprawy”? Przede wszystkim forma — jeśli zdecydujemy się na brak orzekania o winie, szanse na szybki, prawomocny wyrok są zdecydowanie większe. Dodatkowym czynnikiem, który może niezwykle wpłynąć na czas postępowania, są dzieci. Jeśli para nie ma potomstwa sędzia możne zdecydowanie szybciej podjąć decyzję o zatwierdzeniu małżeństwa. Ostatnim aspektem jest niepodważalność dowodów świadczących o rozkładzie pożycia małżeńskiego. Warto pamiętać, że nawet jeśli zarówno żona, jak i mąż chcą rozwodu, sędzia ma obowiązek sprawdzenia, czy faktycznie doszło do rozpadu małżeństwa.
Orzeczenie o winie znacznie przeciąga moment rozwiązania małżeństwa
Najdłuższe sprawy rozwodowe to bez wątpienia te z orzeczeniem o winie. W takim przypadku zwykle potrzebne są trzy lub cztery rozprawy, a czasem nawet pięć lub więcej. Jeśli przyjąć, że okres pomiędzy rozprawami wynosi trzy miesiące, to minimalny czas trwania postępowania wynosi dziewięć miesięcy. Rekordziści docierają nawet do blisko 10 lat! Co najbardziej wpływa na tak długie oczekiwanie? Podobnie, jak w przypadku rozwodu za porozumieniem stron, ważne jest czy para posiada dzieci. Jednak czynnikiem najbardziej wpływającym na przewlekłość postępowania rozwodowego z orzeczeniem o winie jest liczba świadków. Szczególnie jeśli każda ze stron chce przedstawić swoich stronników, którzy poświadczą ich wersję.
Po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia warto sprawdzić, jak i kiedy zmienić nazwisko po rozwodzie.