Nieużywane konta to dość częsty problem wśród klientów banków. Wiele osób ma bowiem kilka kont i nie korzysta ze wszystkich regularnie. Co stanie się z kontem, którego nie używamy?
Nieużywane konto bankowe – jakie są jego skutki?
Nieużywane konto bankowe to określenie konta, na którym przez pewien czas nie są przeprowadzane operacje bankowe. Ten z pozoru niegroźny fakt, może nas nieco kosztować. Przede wszystkim banki za nieaktywne konta często pobierają prowizje. Opłaty mogą być pobierane regularnie – np. co miesiąc lub kwartał – a ich wysokość zależy od regulaminu banku, który prowadzi dla nas rachunek. Mimo że prowizje to zwykle niewielkie sumy, w długiej perspektywie mogą znacznie narastać i przyczynić się zmniejszenia salda na koncie. Choć o koncie wypełnionym gotówką raczej nikt nie zapomni, to nasz dług wobec banku będzie rósł – nawet jeśli z konta nie korzystamy.
Proces sprawdzania tzw. martwego rachunku trwa długo. Po upływie 5 lat bank, który monitoruje takie konta, musi sprawdzić, czy posiadacz rachunku żyje. Po dekadzie od ostatniej aktywności na koncie, bank ma prawo do samodzielnego zamknięcia rachunku, jednak przedtem musi poinformować o swoich zamiarach właściciela konta. Jeśli klient nie zareaguje, bank ma prawo zamknąć konto.
Nieaktywne konta nie tylko „zaśmiecają” bankowe bazy, ale są też łatwym celem dla hakerów. Przestępcy mogą próbować wykorzystać dane osobowe na nich pozostawione w celu kradzieży tożsamości.
Masz nieużywane konto bankowe? Może odwiedzić cię komornik
Naliczanie opłat za konto może wynikać z błędu, a naprawa pomyłki banku po latach jest niezwykle trudna. Nie można wykluczyć, że o zaległościach dowiemy się dopiero wtedy, gdy komornik zapuka do naszych drzwi.
Mimo że banki próbują nas informować o zmianach w regulaminie, nie zawsze im się to udaje. Wiadomość o nowych opłatach mogą umieścić w systemie bankowości elektronicznej, z którego rzadko korzystamy, albo wysłać pod nieaktualny adres. Bywa i tak, że przeczytamy komunikat, ale przez specyficzny, zawiły język źle go zrozumiemy.
Zawsze sprawdź, czy bank na pewno zamknął twój rachunek zgodnie z deklaracją. Zazwyczaj trwa to nie dłużej niż 30 dni. Upewnij się, że konto zostało zamknięte, przesyłając na stary numer rachunku przelew o symbolicznej wartości. Jego zwrot oznacza, że konto jest nieczynne. Dla stuprocentowej pewności uzyskaj od banku potwierdzenie zamknięcia rachunku.
Nieużywane konto bankowe a bezpieczeństwo finansowe
Bezpieczeństwo finansowe powinno być priorytetem dla każdego właściciela rachunku bankowego. Dlatego też należy regularnie monitorować swoje konto i korzystać wyłącznie z mocnych haseł. Aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków i nie zapomnieć o koncie, sporządź listę swoich produktów bankowych i regularnie (np. co pół roku) je przeglądaj. Nie zwlekaj z dezaktywacją konta. W razie wątpliwości skonsultuj się z doradcą finansowym lub ekspertem ds. bezpieczeństwa finansowego.