Hulajnoga może być kosztowna. Na szczęście mandatu można uniknąć, trzeba tylko znać przepisy

Moto Prawo Transport Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji
Hulajnoga może być kosztowna. Na szczęście mandatu można uniknąć, trzeba tylko znać przepisy

Przyglądając się ruchowi ulicznemu, można zauważyć, że przepisy dotyczące poruszania się na hulajnogach nie są powszechnie znane. A są istotne, ponieważ niewiedza w tym zakresie może mieć poważne skutki. Niewłaściwa jazda na hulajnodze może powodować nie tylko niebezpieczeństwo na drodze, ale także konsekwencje finansowe w postaci mandatów.

Dramatyczny wypadek jako przestroga

Zagrożenie związane z nieumiejętnym użytkowaniem hulajnóg jest ogromne i prowadzi do licznych wypadków. Szczególnie widać to wraz z nadejściem wiosny. Lekarze podkreślają powagę sytuacji i ostrzegają przed potencjalnie tragicznymi skutkami takich wypraw.

To, jak groźne mogą być konsekwencje nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego, można dostrzec na przykładzie tragicznego zdarzenia, które miało miejsce w ubiegłym roku. O spowodowanie wypadku, w wyniku którego życie straciła 51-letnia użytkowniczka hulajnogi, oskarżono 44-letnią kobietę kierującą samochodem osobowym. Akurat w tym przypadku według biegłych ofiara nie przyczyniła się do zdarzenia. Pomimo to wielu użytkowników hulajnóg i rolek wciąż zdaje się ignorować przepisy.

Jazda na hulajnodze? Tak, ale tylko zgodnie z przepisami

Użytkownicy hulajnóg powinni pamiętać, że poruszając się po chodniku (w razie konieczności) powinni robić to z prędkością zbliżoną do tempa osoby idącej. W przypadku, gdy użytkownik chce poruszać się szybciej, powinien skorzystać z drogi dla rowerów / jezdni. Przed przejściem dla pieszych należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją przez ulicę. W czasie poruszania się po jezdni hulajnogi elektryczne obowiązuje maksymalna dozwolona prędkość, która wynosi 20 km/h.

Zabrania się m.in.: jeżdżenia hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość przekracza 30 km/h, kierowania hulajnogą lub innym urządzeniem transportu osobistego, będąc pod wpływem alkoholu lub innych substancji działających podobnie do alkoholu, przewożenia na hulajnodze innych osób, zwierząt czy przedmiotów i holowania pojazdów za pomocą hulajnogi. Dziecku do 10 lat nie wolno poruszać się  hulajnogą elektryczną po drodze publicznej w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej.

Użytkownik powinien pozostawić hulajnogę na chodniku, w miejscu do tego wyznaczonym, lub, w przypadku jego braku hulajnoga powinna być ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (najbardziej oddalonej od jezdni). Hulajnoga powinna być ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, a szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych musi wynosić co najmniej 1,5 metra.

Złamanie przepisów może słono kosztować

Kary za nieprzestrzeganie przepisów są różne, w zależności od rangi przewinienia. Jazda bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką to mandat w wysokości 50 zł. Podobnie jak jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Za parkowanie hulajnogi w nieodpowiednim miejscu zapłacimy 100 złotych, a za jeżdżenie na jednej hulajnodze w dwie osoby – 300. Jazda po alkoholu (0,2–0,5 promila) hulajnogą elektryczną to wydatek rzędu 1000 złotych. Jeśli wybierzemy się na przejażdżkę, mając powyżej 0,5 promila we krwi, i złapie nas policja, nasz portfel uszczupli się aż o 2500 złotych.