Według najnowszych danych polskiego start-upu Jobbli, ponad 60% młodzieży w wieku 18-25 lat dostrzega bariery w dostępie do rynku pracy, spowodowane brakiem istotnych informacji.
Młodzi ludzie niejednokrotnie stoją przed dylematem wyboru drogi zawodowej, będąc niepewnymi swoich kompetencji i możliwości. Jobbli przychodzi z pomocą, oferując zaawansowaną technologicznie platformę, która z pomocą sztucznej inteligencji pomoże w przebranżowieniu i znalezieniu drogi zawodowej. Platforma Jobbli została stworzona z myślą przede wszystkim o młodych ludziach, ale również osobach wypalonych zawodowo czy rozważających przebranżowienie. Usługa polega na przeprowadzeniu specjalistycznego testu profilującego, umożliwiającego zbadanie predyspozycji zawodowych i zainteresowań użytkownika.
Ależ oczywiście, że pojawia się tu sztuczna inteligencja
Dzięki sztucznej inteligencji, test opracowuje indywidualne zalecenia zawodowe, oferując trzy najlepsze kierunki kariery z bazy niemal 300 zawodów przyszłości. W ramach raportu użytkownicy otrzymują również sugestie obszarów wymagających rozwoju i porady dotyczące budowania swojego CV. Wypełnienie testu trwa ok. 7 minut, a wynik otrzymuje się na podanego maila ciągu 24 godzin. W wersji płatnej można dodatkowo zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat rekomendowanych zawodów.
To rozwiązanie, które z powodzeniem może przecwidziałać zagubieniu wielu osób na początku ich drogi zawodowej.
Z danych Jobbli wynika, że młodzi ludzie chętnie angażowaliby się w prace wywierające pozytywny wpływ na społeczeństwo (jak na złość rynek pracy aż tak bardzo takich ludzi nie potrzebuje). Pozytywny wpływ na otoczenie jako kryterium wyboru pracy wskazało 40% osób szukających stażu, 38% rozpoczynających pracę oraz 25% poszukujących zatrudnienia. W planach na rozwój startupu są między innymi: wprowadzenie kursów online wspomagających rozwój kompetencji niezbędnych w rekomendowanych zawodach, wirtualny doradca czy forum z ekspertami branżowymi. Ponadto, użytkownicy neuroatypowi i niepełnosprawni będą mogli filtrować oferty zawodów zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Obawy związane z postępem technologicznym
Warto również zwrócić uwagę na obawy młodych przed automatyzacją pracy. Badanie Jobbli pokazuje, że połowa respondentów boi się, że w przyszłości zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję. Obawy te są najbardziej wyraźne w grupie osób do 21 roku życia oraz wśród osób w wieku 40-49 lat, co pokazuje, że strach przed postępem technologicznym jest zjawiskiem szeroko rozpowszechnionym w różnych grupach wiekowych. Prawdopodobnie jednak młodzi mają instynktowne poczucie, że w czasie ich długiej kariery przestaną być konkurencyjni względem superkomputerów. Takich, które już teraz potrafią wiele, a wedle zapewnień ekspertów technologicznych – mają być tylko lepsze.
Na szczęście świat nie stanął tak do końca na głowie i priorytety są nadal jasne. Przyszłe zarobki przy szukaniu pracy mają duże znaczenie dla większości osób w grupach wiekowych 22-25 lat (93 proc.), poniżej 18 lat (82 proc.) oraz 25-39 lat (60 proc.). Na możliwości pracy zdalnej szczególnie zależy młodym ludziom w wieku od 22 do 29 lat i tym poszukującym stażu.