Idzie zemsta na ekspertach od rynku pracy. Polacy chcą pozbawić ich… pracy

Prawo Dołącz do dyskusji
Idzie zemsta na ekspertach od rynku pracy. Polacy chcą pozbawić ich… pracy

Według najnowszych danych polskiego start-upu Jobbli, ponad 60% młodzieży w wieku 18-25 lat dostrzega bariery w dostępie do rynku pracy, spowodowane brakiem istotnych informacji.

Młodzi ludzie niejednokrotnie stoją przed dylematem wyboru drogi zawodowej, będąc niepewnymi swoich kompetencji i możliwości. Jobbli przychodzi z pomocą, oferując zaawansowaną technologicznie platformę, która z pomocą sztucznej inteligencji pomoże w przebranżowieniu i znalezieniu drogi zawodowej. Platforma Jobbli została stworzona z myślą przede wszystkim o młodych ludziach, ale również osobach wypalonych zawodowo czy rozważających przebranżowienie. Usługa polega na przeprowadzeniu specjalistycznego testu profilującego, umożliwiającego zbadanie predyspozycji zawodowych i zainteresowań użytkownika.

Ależ oczywiście, że pojawia się tu sztuczna inteligencja

Dzięki sztucznej inteligencji, test opracowuje indywidualne zalecenia zawodowe, oferując trzy najlepsze kierunki kariery z bazy niemal 300 zawodów przyszłości. W ramach raportu użytkownicy otrzymują również sugestie obszarów wymagających rozwoju i porady dotyczące budowania swojego CV. Wypełnienie testu trwa ok. 7 minut, a wynik otrzymuje się na podanego maila ciągu 24 godzin. W wersji płatnej można dodatkowo zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat rekomendowanych zawodów.
To rozwiązanie, które z powodzeniem może przecwidziałać zagubieniu wielu osób na początku ich drogi zawodowej.

Z danych Jobbli wynika, że młodzi ludzie chętnie angażowaliby się w prace wywierające pozytywny wpływ na społeczeństwo (jak na złość rynek pracy aż tak bardzo takich ludzi nie potrzebuje). Pozytywny wpływ na otoczenie jako kryterium wyboru pracy wskazało 40% osób szukających stażu, 38% rozpoczynających pracę oraz 25% poszukujących zatrudnienia. W planach na rozwój startupu są między innymi: wprowadzenie kursów online wspomagających rozwój kompetencji niezbędnych w rekomendowanych zawodach, wirtualny doradca czy forum z ekspertami branżowymi. Ponadto, użytkownicy neuroatypowi i niepełnosprawni będą mogli filtrować oferty zawodów zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Obawy związane z postępem technologicznym

Warto również zwrócić uwagę na obawy młodych przed automatyzacją pracy. Badanie Jobbli pokazuje, że połowa respondentów boi się, że w przyszłości zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję. Obawy te są najbardziej wyraźne w grupie osób do 21 roku życia oraz wśród osób w wieku 40-49 lat, co pokazuje, że strach przed postępem technologicznym jest zjawiskiem szeroko rozpowszechnionym w różnych grupach wiekowych. Prawdopodobnie jednak młodzi mają instynktowne poczucie, że w czasie ich długiej kariery przestaną być konkurencyjni względem superkomputerów. Takich, które już teraz potrafią wiele, a wedle zapewnień ekspertów technologicznych – mają być tylko lepsze.

Na szczęście świat nie stanął tak do końca na głowie i priorytety są nadal jasne. Przyszłe zarobki przy szukaniu pracy mają duże znaczenie dla większości osób w grupach wiekowych 22-25 lat (93 proc.), poniżej 18 lat (82 proc.) oraz 25-39 lat (60 proc.). Na możliwości pracy zdalnej szczególnie zależy młodym ludziom w wieku od 22 do 29 lat i tym poszukującym stażu.