Przedsiębiorcy muszą przygotować się na kontrolę. Tym razem jednak firmy, które zostaną poddane weryfikacji, wytypuje… sztuczna inteligencja.
Sztuczna inteligencja wytypuje przedsiębiorców do kontroli
Coraz więcej firm i instytucji wykorzystuje narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji w codziennej pracy. Podobnie jest w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o tym mieliśmy szansę przekonać się już w zeszłym roku. W drugiej połowie 2022 r. sztuczna inteligencja była wykorzystywana przez ZUS do kontrolowania zwolnień lekarskich otrzymywanych przez pracowników. Teraz ma posłużyć do wytypowania przedsiębiorców, którzy powinni przejść kontrolę. ZUS miał zdecydować się na takie rozwiązanie ze względu na fakt, że wykorzystanie AI do kontroli zwolnień lekarskich okazało się niezwykle skuteczne; Zakład ma tym samym nadzieję, że teraz algorytmy przysłużą się właściwemu wytypowaniu nieuczciwych płatników składek.
Jak w rozmowie z „DGP” stwierdził wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek, podmioty, które zostaną poddane kontroli, zostały już wytypowane dzięki AI – mowa o 2,6 tys. firm. Jaroszek dodaje jednocześnie, że
Wynikom pracy algorytmów przyglądają się jeszcze analitycy. Nie odważyłbym się powiedzieć, że tam, gdzie idzie nasz kontroler, na pewno są nieprawidłowości. Ale w miejscach wytypowanych przez nasze systemy ryzyko na pewno jest wyższe.
Co równie istotne, wiceprezes ZUS zaznaczył również, że ostateczną decyzję o ewentualnych karach będą podejmować pracownicy ZUS, a nie algorytmy; w tym momencie służą one co najwyżej wskazaniu, w których firmach ryzyko wystąpienia nieprawidłowości jest znacznie wyższe.
Należy oczywiście liczyć się z tym, że algorytm wytypuje również szereg firm, które sumiennie płacą składki i u których kontrolerzy nie dopatrzą się żadnych nieprawidłowości – i nawet nie do końca będzie wiadomo, dlaczego algorytm wskazał dany podmiot do kontroli. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że do tej pory firmy do kontroli typowali pracownicy ZUS – i również tylko u części podmiotów stwierdzono nieprawidłowości, co jest oczywiste.
Algorytmy powinny być coraz skuteczniejsze
Nie można też zapominać o tym, że algorytmy dopiero uczą się wykrywania potencjalnych nieprawidłowości w firmach. Po zakończonym procesie kontroli przedsiębiorców ZUS otrzyma informację zwrotną – i wykorzysta ją do dalszego szkolenia algorytmów. Jak tłumaczy Jaroszek, analitycy Zakładu, na podstawie posiadanych danych, wyodrębniają elementy ryzyka i przypisują im odpowiednie wagi, co służy kalibracji algorytmów. Można się zatem spodziewać, że za jakiś czas sztuczna inteligencja będzie skuteczniejsza – i zacznie wskazywać nieuczciwych przedsiębiorców z większą dokładnością.