Jeśli posiadamy zwolnienie od lekarza (L4) stwierdzające naszą czasową niezdolność do pracy, to powinno ono zostać przesłane do pracodawcy. Zasiłek chorobowy wypłacany jest na wniosek przedsiębiorcy lub pracownika przez ZUS. Do kiedy ZUS powinien wypłacić zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy jest świadczeniem, które przysługuje ubezpieczonemu, który stał się czasowo niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy:
- po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu,
- po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego jest ubezpieczony dobrowolnie.
Dodatkowo, warto pamiętać, że wysokość zasiłku zależy od konkretnej sytuacji i wynosi:
- 80% podstawy wymiaru zasiłku,
- 70% podstawy wymiaru zasiłku – za czas, kiedy jesteś w szpitalu,
- 100% podstawy wymiaru zasiłku (także za pobyt w szpitalu) – jeśli nie możesz pracować z powodu:
- wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
- choroby w czasie ciąży,
- badań lekarskich, które są niezbędne dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegu ich pobrania.
Ponadto, można starać się o zwolnienie lekarskie za pobyt w szpitalu oraz późniejsze leczenie w domu. Wówczas za dni spędzone w szpitalu można otrzymać 70% podstawy wymiaru zasiłku, a za dni spędzone w domu – 80%.
Do kiedy ZUS powinien wypłacić zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy wypłacany jest na wniosek przedsiębiorcy lub pracownika przez ZUS. Poprzez portal PUE można sprawdzić, czy zasiłek został już wysłany na konto ubezpieczonego, a także, za jaki okres został on naliczony. Przedsiębiorca, który opłaca w terminie składkę na ubezpieczenie chorobowe, ma prawo do zasiłku chorobowego za czas, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Uzyskanie takiego świadczenie jest bardzo proste. Konieczne jest wyłącznie złożenie wniosku przez ZUS PUE. Za pośrednictwem tej platformy mamy możliwość zweryfikowania czy zasiłek został już wypłacony, a także za jaki okres. Na ogół zasiłek wypłaca pracodawca i powinien on zostać ujęty przy wypłacie.
Jeżeli przedsiębiorca opłaca składkę ponad 90 dni i otrzyma zwolnienie lekarskie z powodu choroby, to wtedy wystarczy złożyć już zaświadczenie ZUS Z-3b, w którym zaznacza się, za jaki okres ma przysługiwać zasiłek, potwierdza się, że ma się wystarczające uprawnienia, a także podaje numer konta na jaki ZUS ma przelać pieniądze.
ZUS ma 30 dni na to, by wypłacić zasiłek chorobowy przedsiębiorcy. Warto szybko złożyć wniosek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien zasiłek wypłacić niezwłocznie, maksymalnie w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Zazwyczaj na wypłatę kwot należy czekać około czternastu dni.