W obecnych czasach wielu Polaków posiada podwójne obywatelstwo. Jest ono albo dziedziczone, albo nadane po ubieganiu się o nie w kraju, w którym obywatel żyje i pracuje. Polskie przepisy stanowią jednak jednoznacznie o tym, że obywatel mający dwa obywatelstwa, ma także takie same prawa i obowiązki, jak osoba legitymująca się wyłącznie dokumentem Rzeczypospolitej Polskiej.
Komendant Główny Straży Granicznej o obywatelach posiadających obcy paszport
Mając paszport Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Norwegii, w świetle polskiego prawa jesteśmy traktowani tak samo, jak każdy inny obywatel. Komendant SG informuje o tym, że z punktu widzenia organów państwa równoległe posiadanie obcego dokumentu nie ma zupełnie żadnego znaczenia. Dlatego podczas planowania wyjazdu z Polski, warto mieć przy sobie ważny paszport lub polski dokument tożsamości.
Dodatkowo Straż Graniczna stwierdza, że obywatel polski posiadający ważny paszport innego państwa nie może powoływać się na posiadanie innego obywatelstwa, chcąc wjechać lub wyjechać z kraju. Oznacza to, że legitymowanie się paszportem innego państwa wtedy, gdy posiadamy ważny dokument polski, może przynieść nam więcej kłopotów niż pożytku.
Problemy podczas wyjazdu i wjazdu do Polski
Straż Graniczna informuje także, że gdy podczas odprawy paszportowej nie będziemy mieli ważnego, polskiego dokumentu, możemy nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu. Wyrok w tej sprawie wydał także Trybunał Sprawiedliwości UE, który potwierdził, że państwo członkowskie może pod groźbą kary zobowiązywać swoich obywateli do posiadania ważnego dokumentu, który uprawnia do opuszczenia kraju. Z całej sytuacji wynika zatem jasno, że legitymowanie się paszportem lub dowodem osobistym innego kraju przy wyjeździe z Polski jest co najmniej ryzykowne.
Sprawa posiadania podwójnego obywatelstwa może również być źródłem kłopotów podczas przylotu do kraju. Legitymowanie się w takim wypadku dokumentem innego kraju może skutkować koniecznością objęcia danego obywatela polskiego ograniczeniem dozwolonego czasu pobytu na terenie naszego kraju. Ukazując paszport kraju obcego, będzie on mieć wyznaczony ograniczony czas pobytu, tj. 90 dni w okresie 180-dniowym. Funkcjonariusze SG argumentują konieczność funkcjonowania tego typu przepisów tym, iż często pomagają one w udaremnianiu opuszczenia kraju przez osoby, które dopuściły się przestępstw w jego granicach. Dotyczy to także osób, co do których sąd wydał zakaz opuszczania kraju. W takim wypadku ważny dokument innego państwa pozwalałby im na bezproblemowe przekroczenie granic państwowych. Planując podróż, musimy zatem wziąć wszystkie te wytyczne pod uwagę.