Polski paszport ma swoją moc. Jest w TOP 10 najpotężniejszych paszportów świata

Codzienne Społeczeństwo Zagranica Dołącz do dyskusji
Polski paszport ma swoją moc. Jest w TOP 10 najpotężniejszych paszportów świata

Wakacje to najlepszy czas na podróżowanie. Coraz więcej osób preferuje odwiedzanie coraz bardziej egzotycznych kierunków. Okazuje się, że polski paszport posiada swoją moc. Gdzie bez wizy może pojechać Polak, wyrabiając jedynie ten dokument?

Londyńska firma doradcza Henley & Partners co kwartał publikuje raport, w którym ocenia jaką siłę mają paszporty wystawione w każdym z krajów. Potem ustawiane są one w kolejności, gdzie numer jeden przysługuje dokumentom, które pozwalają na podróż bez wizy do największej ilości krajów na świecie.

Okazuje się, że polski paszport dość dobrze prezentuje się na tle konkurencji. Wystarczy wyrobić ten dokument w urzędzie wojewódzkim, by móc bez wizy podróżować aż do 182 krajów. Jest to 10 wynik na liście. Liderem pod tym względem są kraje azjatyckie. Japoński paszport otwiera drzwi do 193 krajów, a dokumenty wystawione przez Singapur lub Koreę Południową do 192 krajów.

TOP 10 najprzydatniejszych paszportów na świecie:

  1. Japonia – 193 kraje bez wizy,
  2. Singapur, Korea Południowa – 192 kraje,
  3. Niemcy, Hiszpania – 190 krajów,
  4. Finlandia, Włochy, Luksemburg – 189 krajów,
  5. Austria, Dania, Holandia, Szwecja – 188 krajów ,
  6. Francja, Irlandia, Portugalia, Wielka Brytania – 187 krajów,
  7. Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone Ameryki, Belgia, Norwegia, Szwajcaria – 186 krajów,
  8. Australia, Kanada, Czechy, Grecja, Malta – 185 krajów,
  9. Węgry – 183 kraje,
  10. Litwa, Polska, Słowacja – 182 kraje.

Jak widać, pomijając pierwsze trzy miejsca, to głównie europejskie paszporty otwierają najwięcej możliwości i pozwalają podróżować praktycznie do większości krajów na świecie.

Gdzie bez wizy? Okazuje się, że do bardzo wielu, w tym takich, których niektórzy nie potrafiliby zlokalizować na mapie

Polski dokument pozwala nie starać się o wizę przy wjeździe nawet do tak egzotycznych miejsc jak Vanuatu, Liban czy Trynindad i Tobago. Można też bez problemu odwiedzać np. Gwatemalę lub Bostwanę.

Nie oznacza to jednak, że wybierając się gdziekolwiek, można w ciemno przyjąć, że wiza jest niepotrzebna. Taki dodatkowy dokument jest niezbędny przy podróży do 43 krajów. Takie kraje jak Chiny, Kuba, Rosja czy Syria nikogo nie dziwią, ale już obecność Australii może być niemiłym zaskoczeniem. Wizę trzeba mieć, chcąc wyjechać do Nigerii, Ghany lub Japonii.

Z roku na rok dokumenty wystawione przez Rzeczpospolitą Polską otwierają coraz więcej drzwi. Jeszcze 10 lat temu polski paszport pozwalał na ruch bezwizowy jedynie do 150 krajów, czyli o 32 mniej niż obecnie.

Najmniejszą siłę ma paszport Afganistanu. Kolejne miejsca w rankingu też nie dziwią

Kraje, których paszporty dają najmniej możliwości to głównie te kojarzone z terroryzmem. Mając dokument wystawiony przez Afganistan, bez wizy można udać się jedynie do 27 krajów, w tym do żadnego europejskiego. Podobnie jest w przypadku Iranu lub Syrii, których paszporty nie pozwolą na wjazd bezwizowy na Starym Kontynencie.

Z krajów europejskich najmniej przydatny jest dokument wystawiony przez Kosowo. Obywatele tego kraju mogą udać się bez dodatkowych dokumentów zaledwie do 41 krajów. Następna na liście państw ze Starego Kontynentu jest Armenia. Ormianin wyrabiając sobie paszport swojego kraju, może bez wizy udać się do 66 różnych państw.