Przystrajanie drzewka bożonarodzeniowego to moment pełen radości, wprowadzający w magiczny klimat świąt. Barwne dekoracje i błyszczące lampki nadają naszym wnętrzom wyjątkowego charakteru. Wieczorne blaski choinki, chociaż niewątpliwie zachwycają, wymagają kontroli. Zawsze warto być w pobliżu, by w razie problemu zareagować i nie doprowadzić do pożaru. Tak samo warto wiedzieć, gdzie wyrzucić zużyte lampki choinkowe. Jeden błąd może nas sporo kosztować – nawet kilka tysięcy złotych.
Decydując się na rodzaj choinki, warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale również bezpieczeństwo. Żywe drzewka są piękne, ale wymagają sporej troski, by nie stały się zagrożeniem. Jeśli nie są regularnie podlewane, mogą szybko wyschnąć, a ich suche igły w połączeniu z ciepłem promieniującym od świątecznych lampek stwarzają ryzyko pożaru. Szczególnie niebezpieczne jest pozostawienie włączonych światełek na noc.
Zużyte lampki choinkowe mogą cię drogo kosztować
Kiedy choinka już zdobi nas dom, powinniśmy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Regularne kontrolowanie żarówek i przewodów to podstawa. Podobnie jak przechowywanie lampek z dala od wilgoci i łatwopalnych materiałów.
I chociaż zakup dekoracji świetlnych takich jak lampki choinkowe, nie obciąża zbytnio domowego budżetu – ich ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych – to wyrzucenie ich do zwykłego kosza na śmieci może uderzyć nas po kieszeni.
Lampki choinkowe to elektroodpady
Co zwykle robimy, gdy nasze świąteczne ozdoby przestaną działać? Niektórzy chowają je w ciemne zakamarki piwnicy albo do szafy, a inni zamiast chomikować – wyrzucają. Niestety, pozbycie się ich w nieodpowiedni sposób może narazić nas na wysokie kary finansowe, ponieważ takie dekoracje – jako elektroodpady – nie powinny trafić do zwykłych śmietników. A o tym nie każdy wie.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Zymetria na zlecenie RLG, spora część polskiego społeczeństwa nadal ma problem z właściwym postępowaniem z elektroodpadami. Co prawda, dwie trzecie deklaruje, że segreguje zużyty sprzęt elektroniczny, jednak aż ponad połowie brakuje świadomości, że elektrośmieci nie powinny trafiać do standardowych worków na odpady. Tak więc deklaracje niekoniecznie przekładają się na jakościową segregację, a to poważny problem.
Niewłaściwa utylizacja elektroodpadów szkodzi środowisku. Zawarte w nich substancje, w tym metale ciężkie, mogą poważne zanieczyścić glebę i wody gruntowe. Ponadto elektroodpady są źródłem cennych surowców, dlatego powinny one zostać odzyskane i ponownie wprowadzone do obiegu.