Wielki wzrost włamań do polskich domów, ale nadal jesteśmy pod tym względem zaściankiem Europy

Nieruchomości Prawo Prywatność i bezpieczeństwo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji
Wielki wzrost włamań do polskich domów, ale nadal jesteśmy pod tym względem zaściankiem Europy

Statystyki dotyczące włamań w Polsce wskazują na stały wzrost liczby tego typu przestępstw w ciągu ostatnich lat. Według danych z 2018 roku liczba włamań i kradzieży wynosiła 66,5 tysiąca zdarzeń, w 2019 roku wzrosła do ponad 69 tysięcy, a w 2020 roku przekroczyła 74 tysiące.

Interesujące jest to, że wzrost liczby włamań nastąpił pomimo faktu, że więcej osób spędzało czas w domach z powodu pandemii, co teoretycznie powinno zmniejszyć ryzyko włamań. Zauważono również, że włamania często były przeprowadzane przez zorganizowane grupy przestępcze, które celowały w nowoczesne, eleganckie i zadbane budynki, często stosując metodę obserwacji. Najbardziej narażone na włamania są parterowe mieszkania w blokach czy kamienicach, a także domy jednorodzinne, przy czym włamywacze najczęściej wybierają drogę przez okna lub drzwi balkonowe pozbawione odpowiednich zabezpieczeń​​.

Konkretnie na Mazowszu, do końca listopada 2022 roku, policja odnotowała 874 włamania do mieszkań, co stanowiło wzrost o ponad 40% w porównaniu z rokiem poprzednim i aż o 75% więcej niż w 2020 roku. W niektórych miastach, takich jak Radom, liczba włamań wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat. W Warszawie i okolicach, mimo że wzrost był mniejszy (o 6,5%), odnotowano znacznie więcej przypadków włamań, z 4524 zarejestrowanymi przypadkami​​.

Mimo to Polacy w tym roku mniej się boją świątecznych włamywaczy

Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie firmy Netatmo rzuca nowe światło na ten temat. Wynika z niego, że choć obawy Polaków związane z opuszczeniem domu w okresie Bożego Narodzenia zmalały o 10 punktów procentowych w porównaniu z zeszłym rokiem, to wciąż są znaczące. Ponad połowa ankietowanych obawia się niebezpiecznych zdarzeń podczas dłuższej nieobecności w mieszkaniu, a głównym zagrożeniem jest możliwość włamania – co potwierdziło aż 76% uczestników ankiety.

Te obawy nie są bezpodstawne. Dane Komendy Głównej Policji (KGP) wskazują, że od stycznia do sierpnia 2023 roku w Polsce odnotowano blisko 40 tysięcy kradzieży z włamaniem. Co więcej, ogólna liczba przestępstw przeciwko mieniu rośnie od kilku lat – z 349 tysięcy przypadków w 2018 roku do 420 tysięcy w 2021. Mimo tych statystyk, Eurostat klasyfikuje Polskę jako jeden z bezpieczniejszych krajów w Europie pod kątem przestępczości.

Polska mimo wszystko wśród najbezpieczniejszych w Europie

Poza obawami przed włamaniami, Polacy wskazują też inne zagrożenia. Na drugim miejscu pod kątem obaw znajduje się ryzyko pożaru (49%), a kolejno usterki instalacji (35%) i zalanie mieszkania (33%). Ciekawe jest, że aż 30% badanych obawia się wpływu burzy na pusty dom.

Mimo istniejących obaw, tylko 30% Polaków zdecydowało się na instalację systemu zabezpieczeń, choć jest to wzrost o 5 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego roku. Osoby, które podjęły tę decyzję, w większości przypadków (86%) uważają, że ich dom jest odpowiednio chroniony. Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na wykorzystanie urządzeń smart home przy zabezpieczaniu mieszkania. W niemal 60% systemów alarmowych i antywłamaniowych znajduje się co najmniej jedno inteligentne urządzenie, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z danymi z 2022 roku. Zastosowanie urządzeń smart home przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród 64% ankietowanych.

Oczywiście zawsze w modzie są nadal też stare metody zabezpieczania dobytku – zapalona lampka i wściekły pies.