Ten szyfr warto znać. W ten sposób złodzieje oznaczają domy

Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji
Ten szyfr warto znać. W ten sposób złodzieje oznaczają domy

Zawodowi przestępcy planujący włamać się do czyjegoś domu lub mieszkania, zwykle skrupulatnie się do tego przygotowują. Udają pracowników różnych zawodów – od hydraulików, przez elektryków, aż po policjantów, by pod byle pretekstem dostać się do środka i ocenić wartość potencjalnych łupów oraz układ wnętrza. Później obserwują wytypowaną ofiarę. Przez co najmniej kilka dni śledzą zachowania domowników, rozpoznają ich nawyki. W ten sposób wybierają najdogodniejszy moment na włamanie do mieszkania. W jaki sposób włamywacze oznaczają domy? Warto to wiedzieć, bo być może i ty jesteś na ich celowniku.

Z policyjnych statystyk wynika, że w ostatnich latach liczba zgłoszonych kradzieży z włamaniem utrzymuje się w Polsce w granicach 70 tys. rocznie. Co kradną złodzieje? Zazwyczaj pieniądze, ale nie pogardzą też biżuterią i sprzętem elektronicznym, który można łatwo spieniężyć.

Włamanie do mieszkania – poznaj szyfr, którym posługują się złodzieje

W trakcie przygotowań do kradzieży, podczas rozpoznania terenu, przestępcy korzystają z szyfru w postaci rysunków wykonanych kredą. W ten sposób oznaczają nieruchomości bardziej i mniej atrakcyjne pod kątem włamania. Ten kod jest czytelny dla nich i ich wspólników. Jeśli na przykład na ścianie, drzwiach albo na kostce przed furtką, zobaczysz którykolwiek z poniższych symboli, zachowaj większą czujność. Co to za symbole i co one oznaczają? Już tłumaczymy.

  • Zygzak –  ostrzega przed groźnym psem pilnującym posesji,
  • Litera alfa – informuje, że dom jest zabezpieczony alarmem,
  • Trójkąt –  oznacza, że w domu samotnie mieszka kobieta,
  • Krzyżyk – informuje, że przestępcy mają plan, jak włamać się do mieszkania,
  • Pięć małych kółek – sygnalizuje, że w domu znajdują się pieniądze,
  • Diament – oznacza, że budynek jest opuszczony,
  • Przekreślone kółko – informuje, że w mieszkaniu nie ma nic cennego.

Zaklejają zamki, podrzucają śmieci

Ale to nie wszystko. Prócz tych symboli złodzieje korzystają też z wielu innych metod pozwalających im oszacować szansę na udaną kradzież. Stawiają przy drzwiach worek ze śmieciami, zaklejają taśmą zamek w drzwiach, rozsypują proszek na wycieraczce i sprawdzają, czy skrzynka na listy przypisana do mieszkania jest pełna, czy pusta.

Jeśli w skrzynce kłębią się ulotki, proszek nie został sprzątnięty z wycieraczki, przy drzwiach dalej stoją podrzucone śmieci, a zamek zaklejony taśmą wygląda na nienaruszony, złodzieje już zacierają ręce. Bo to oznacza, że mieszkaniem od pewnego czasu nikt się nie interesuje.

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś obserwowany przez złodzieja, swoimi obawami podziel się z policją. Sąsiadów natomiast poproś o to, by podczas twojej nieobecności mieli oko na posesję.