16 października 2023 roku weszły w życie przepisy unijne regulujące użycie mikroplastiku w różnych produktach. To właśnie dlatego tegoroczny sylwester może różnić się od poprzednich. Zakaz obejmuje m.in. zakaz sprzedaży brokatu.
Zakaz sprzedaży brokatu
Mikroplastik to bardzo małe cząstki plastiku, które mają średnicę mniejszą niż 5 mm. Ze względu na wpływ mikroplastiku na środowisko i zdrowie publiczne, Unia Europejska podjęła decyzję o stopniowym ograniczaniu jego użycia w różnych produktach. Ograniczenia mają być wprowadzane stopniowo, ale pierwsze efekty widać już teraz.
Jako pierwsze ze sklepowych półek, zgodnie z przepisami zniknęły kosmetyki zawierające mikrokulki i brokat. To właśnie z tego powodu w okresie sylwestrowo-karnawałowym raczej trudno będzie spotkać tak jak w latach poprzednich, wszystkie błyszczące kosmetyki, tak mocno kojarzące się z tym czasem. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że z półek znikł przede wszystkim sypki brokat plastikowy, w dalszym ciągu dozwolony jest brokat biodegradowalny. W niektórych sklepach pewnie jeszcze wciąż możemy spotkać także zakazany produkt. Wprowadzony zakaz dotyczy nowych dostaw. Brokat zgromadzony w sklepie lub hurtowni przed wejściem w życie przepisów jest leganie dopuszczony do sprzedaży. Nie jest więc wykluczone, że spotkamy go jeszcze na półkach.
Część kosmetyków zniknie z półek
Zakaz dotyczący brokatu jest jednak tylko pierwszym etapem zmniejszenia wpływu mikroplastiku do środowiska. W najbliższych latach ze sprzedaży mają zostać wycofane także inne produkty. Do października 2027 roku ze sklepowych półek znikną produkty kosmetyczne do spłukiwania (takie jak szampon czy żele pod prysznic) zawierające mikroplastik. Rok później zakazane zostaną detergenty, środki pielęgnacyjne i czyszczące. Od października 2029 r. zakazem będą objęte kosmetyki pozostające na skórze lub włosach, np. żele do włosów. Od roku 2031 zakaz obejmie też granulat wypełniający do syntetycznych nawierzchni sportowych. Na końcu, czyli w roku 2035 zakaz zacznie obowiązywać względem kosmetyków kolorowych — pomadek, lakierów do paznokci i innych produktów do makijażu. Rozciągnięcie w czasie wprowadzania zakazów pozwoli producentom na opracowanie alternatywnych i ekologicznych rozwiązań dla swoich produktów.