Część kosmetyków i detergentów zniknie ze sklepowych półek. To efekt nowych unijnych przepisów

Zakupy Dołącz do dyskusji
Część kosmetyków i detergentów zniknie ze sklepowych półek. To efekt nowych unijnych przepisów

Już od dzisiaj zaczynają obowiązywać nowe unijne przepisy. Mają one zapobiec sprzedaży mikroplastiku jako takich oraz produktów, do których jest on celowo dodawany. To oznacza z kolei, że część kosmetyków zniknie z półek sklepowych – podobnie zresztą jak część innych produktów sklepowych.

Część kosmetyków zniknie z półek sklepowych

Zgodnie z przepisami UE, w życie wchodzi dziś ważny zakaz – chodzi o stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do różnych produktów. Jak można przeczytać w komunikacie prasowym KE, nowe przepisy zapobiegną uwolnieniu do środowiska nawet około pół miliona drobin mikroplastiku – przy czym zgodnie z przyjętymi przepisami, definicja tych mikrodrobin jest dość szeroka (obejmuje wszystkie cząstki polimerów syntetycznych o długości poniżej 5 mm, które są jednocześnie odporne na degradację, nierozpuszczalne i organiczne).

Jakie produkty są zatem objęte nowymi ograniczeniami? Prawdopodobnie największą grupę produktów stanowią kosmetyki; chodzi o te preparaty, w których mikrodrobiny plastiku wykorzystuje się do wielu różnych celów, takich jak uzyskanie konkretnego zapachu lub koloru, a także np. do złuszczania naskórka. Oprócz tego jednak ograniczeniami objęte będą również granulaty wypełniające stosowane na sztucznych nawierzchniach sportowych, a także detergenty, zmiękczacze tkanin, brokaty, środki ochrony roślin, nawozy, a nawet niektóre zabawki, leki czy wyroby medyczne. To z kolei oznacza, że wymienione produkty, które zawierają drobiny mikroplastiku, zostaną wycofane ze sprzedaży.

Pierwsze znikną peelingi i brokaty

Kiedy zatem część kosmetyków i innych produktów zniknie z półek sklepowych? Zakaz mikroplastiku obowiązuje już od dzisiaj, jeśli chodzi o produkty zawierające mikrokulki z mikroplastiku – są one stosowane m.in. w niektórych peelingach i brokacie. Reszta produktów zostanie jednak wycofana ze sprzedaży dopiero za kilka lat (a w niektórych przypadkach – nawet za kilkanaście). Na przykład od października 2027 r. zakazem objęte będą produkty kosmetyczne do spłukiwania (takie jak szampon czy żele pod prysznic) zawierające mikroplastik. Rok później zakazane zostaną detergenty, środki pielęgnacyjne i czyszczące (w tym m.in. odświeżacze powietrza, woski czy pasty). Od października 2029 r. zakazem będą objęte kosmetyki pozostające na skórze lub włosach, takie jak kremy czy żele do włosów. Z kolei dopiero od października 2031 r. zakaz obejmie też granulat wypełniający do syntetycznych nawierzchni sportowych. Ostatecznie zakazem objęte będą również pomadki, lakiery do paznokci i inne produkty do makijażu zawierające plastik – jednak dopiero od 2035 r. Tym samym większość producentów będzie mieć sporo czasu, by opracować alternatywne wersje swoich produktów.