Siedem miast: Włocławek, Stalowa Wola, Zabrze, Skierniewice, Ostrowiec Świętokrzyski, Łowicz i Kalisz, wprowadziło innowacyjne udogodnienie w aplikacji mObywatel, umożliwiające mieszkańcom bezprowizyjne regulowanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Ta zmiana jest efektem współpracy pomiędzy Asseco, Ministerstwem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki, która ma na celu ułatwienie codziennego życia obywateli poprzez cyfryzację usług publicznych.
Integracja Systemu OTAGO z Platformą ePłatności pozwala na wykorzystanie płatności BLIK przy opłatach za wywóz śmieci, co jest znaczącym ułatwieniem i nowością na tle innych usług oferowanych w aplikacji. Do tej pory mObywatel umożliwiał realizowanie opłat za podatek od nieruchomości, a teraz rozszerza swoje funkcjonalności o kolejną kluczową obsługę płatności komunalnych.
Zintegrowany System Informatyczny OTAGO, będący rozwiązaniem klasy ERP, wspiera zarządzanie różnymi aspektami działalności jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niemu, większość dużych samorządów uczestniczących w projekcie może efektywnie zarządzać opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi. System ten ułatwia również zarządzanie budżetem, podatkami, sprawami obywatelskimi oraz sferą społeczną.
mObywatel coraz bardziej intryguje Polaków
Asseco wskazuje na rosnące zainteresowanie miast i gmin możliwością wprowadzenia opłat za śmieci poprzez aplikację mObywatel. Współpraca z Centralnym Ośrodkiem Informatyki umożliwiła już wydanie danych konfiguracyjnych dla części z nich, co zapowiada szybkie rozszerzenie tej funkcjonalności na kolejne miasta.
Rozwój aplikacji mObywatel to efekt bliskiej współpracy z partnerami technologicznymi oraz zaangażowania Ministerstwa Cyfryzacji w cyfryzację usług publicznych. Ministerstwo planuje dalsze rozszerzenie oferty dokumentów dostępnych w aplikacji, wprowadzenie funkcji zgłaszania kolizji drogowych oraz modułu „Moja firma”, co świadczy o ciągłym dążeniu do ulepszania i ułatwiania dostępu do usług publicznych za pomocą nowoczesnych technologii.
Wprowadzenie możliwości opłacania rachunków za śmieci w aplikacji mObywatel w wymienionych miastach stanowi ważny krok w kierunku pełnej cyfryzacji usług komunalnych, oferując mieszkańcom wygodniejszy, szybszy i bezpieczniejszy sposób regulowania swoich zobowiązań. Pozostaje trzymać kciuki za dalszy rozwój mObywatela.