Teoretycznie nie każdy przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe; w praktyce jednak nikt chyba nie zna osoby prowadzącej działalność, która jednocześnie nie założyła oddzielnego konta w banku. Co więcej, o ile wiele osób chcących założyć nowe konto bankowe zwraca uwagę przede wszystkim na premie i dodatki, jakie mogą w związku z tym otrzymać, o tyle przedsiębiorców najczęściej interesują nieco inne kwestie. Co warto wziąć pod uwagę przy zakładaniu konta firmowego i jak łatwo porównać oferty banków?
Wybór konta firmowego: na co zwrócić uwagę?
Do założenia konta firmowego zobowiązane są m.in. osoby prowadzące działalność, działające jako czynny podatnik VAT. Rachunek firmowy jest wymagany także w kontekście mechanizmu podzielonej płatności. Co do zasady jednak przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy muszą mieć konto firmowe, czy też nie, decydują się na założenie takiego rachunku.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego? Pierwsza kwestia, która powinna zainteresować wszystkich przedsiębiorców, to opłaty związane z prowadzeniem konta. Warto sprawdzić, czy prowadzenie rachunku firmowego w danym banku jest z założenia bezpłatne, czy też może konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków (a jeśli tak, to jakich). Oprócz tego należy też zwrócić uwagę na:
- opłaty za wykonywanie przelewów krajowych i zagranicznych,
- opłaty za wykonywanie przelewów do ZUS i US (zazwyczaj są to przelewy bezpłatne, ale warto się upewnić),
- opłaty za korzystanie z karty do konta,
- opłaty za wpłaty i wypłaty z bankomatów (w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na sieć bankomatów; często jest tak, że w przypadku jednej z sieci przedsiębiorca nie ponosi opłat, za to przy korzystaniu z innej już tak).
To absolutna podstawa – przedsiębiorca dzięki temu wie, jakie opłaty związane z prowadzeniem rachunku firmowego będzie ponosić co miesiąc i jakie warunki musi spełnić, by były one jak najniższe. Jednocześnie to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę.
Pomoc prawna i księgowa – warto sprawdzić, co bank ma do zaoferowania przedsiębiorcy
Po sprawdzeniu wysokości opłat za poszczególne czynności związane z prowadzeniem rachunku firmowego, przedsiębiorca może przejść do zweryfikowania kolejnych kwestii. Warto na przykład zwrócić uwagę na to, czy bank oferuje przedsiębiorcy pomoc prawną i księgową. Niektóre banki gwarantują swoim klientom firmowym zniżki na pomoc prawną w wybranych kancelariach (najczęściej w ramach czasowych promocji). Jeśli chodzi natomiast o księgowość, to przedsiębiorcy mogą na przykład otrzymać dostęp do bezpłatnego programu do wystawiania faktur (zazwyczaj za dodatkowe funkcjonalności trzeba już płacić, jednak niekiedy nadal jest to gra warta świeczki).
Terminal płatniczy – specjalna oferta dla przedsiębiorców
Niektóre banki mają też dla przedsiębiorców specjalną ofertę, jeśli chodzi o terminale płatnicze. Co do zasady osoba prowadząca działalność może skorzystać z programu Polska Bezgotówkowa i przez rok nie płacić za dzierżawę terminala; niekiedy jednak bank proponuje jeszcze korzystniejszy wariant (np. brak opłat za korzystanie z terminala przez dwa lata). Przedsiębiorcy, którzy prowadzą punkty stacjonarne i rozważają dzierżawę terminala płatniczego, powinni zatem wziąć tę kwestię pod uwagę.
Wybór rachunku firmowego – dodatkowe usługi
Nie da się ukryć, że banki lubią prześcigać się w oferowaniu dodatkowych korzyści dla swoich klientów. Nie inaczej jest w przypadku przedsiębiorców; często bank, chcąc wyróżnić się na tle konkurencji, gwarantuje możliwość korzystania z interesujących usług. Niekiedy przedsiębiorca ma na przykład możliwość wzięcia leasingu na auto od pierwszego dnia funkcjonowania firmy (i konta firmowego); banki ułatwiają też czasem korzystanie z kantoru online.
Porównywanie wszystkich aspektów jest jednak czasochłonne, a przedsiębiorcy rzadko mają na to czas. Aby ułatwić sobie zadanie, można skorzystać z porównywarki kont firmowych od Totalmoney.pl. Dzięki niej osoby prowadzące firmę mogą nie tylko łatwo sprawdzić, jakie opłaty wiążą się z prowadzeniem konta, ale też – jakie są atuty danej oferty oraz na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Warto też podkreślić, że każdy przedsiębiorca będzie miał nieco inne potrzeby – i tym samym będzie wymagać od konta firmowego innych funkcji i usług. Wymienione wyżej aspekty można uznać jednak za najbardziej uniwersalne, które warto wziąć pod uwagę niezależnie od innych kwestii.
Tego przy wyborze konta nie warto pomijać
Jest jeszcze jeden aspekt, który przy wyborze konta firmowego bywa pomijany – całkowicie niesłusznie. Chodzi o funkcjonalność konta mobilnego i generalny user experience (zarówno jeśli chodzi o aplikację, jak i bankowość elektroniczną). Oczywiście trudno to zweryfikować przed założeniem rachunku, jednak w sieci można natrafić na opinie klientów żalących się na poszczególne rozwiązania. Warto zatem zapoznać się z tymi komentarzami, bo często okazuje się, że dana aplikacja lub serwis są w codziennym użytku mocno nieintuicyjne i… po prostu niewygodne. Dobrze mieć to zatem na uwadze.
Artykuł powstał we współpracy z Totalmoney.pl