Sklep internetowy musi wysłać swoim klientom potwierdzenie zawarcia umowy. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów ustawy o prawach konsumenta. Na szczęście jego spełnienie nie wymaga zbyt wiele fatygi. Podpowiadamy, jak zrobić to poprawnie.
Potwierdzenie zawarcia umowy to obowiązkowy element każdych zakupów przez internet
Z punktu widzenia konsumenta zakupy przez internet właściwie się kończą w momencie skutecznego złożenia zamówienia i ewentualnie opłacenia go z góry. Pozostaje już tylko czekać na dostarczenie towaru pod wskazany adres. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Nie mam tutaj na myśli przypadków, w których coś pójdzie mocno nie tak. Chodzi o dodatkowych obowiązkach informacyjnych, które ciążą na sprzedających w ecommerce zgodnie z ustawą o prawach konsumenta. Dobrym przykładem jest tutaj potwierdzenie zawarcia umowy na odległość.
Źródłem tego konkretnego obowiązku jest art. 21 ust. 1 przywołanego przed chwilą aktu prawnego.
1. Przedsiębiorca ma obowiązek przekazać konsumentowi potwierdzenie zawarcia umowy na odległość na trwałym nośniku w rozsądnym czasie po jej zawarciu, najpóźniej w chwili dostarczenia towaru lub przed rozpoczęciem świadczenia usługi. Potwierdzenie obejmuje:
1) informacje, o których mowa w art. 12 ust. 1, chyba że przedsiębiorca dostarczył konsumentowi te informacje na trwałym nośniku przed zawarciem umowy;
2) informację o udzielonej przez konsumenta zgodzie na dostarczenie treści cyfrowych w okolicznościach powodujących utratę prawa odstąpienia od umowy.
W art. 12 ust. 1 listę aż 23 konkretnych informacji, które zdaniem ustawodawcy bezwzględnie należy przekazać konsumentowi w przypadku umów zawieranych na odległość. Wśród nich znajdziemy między innymi główne cechy świadczenia, w tym przypadku naszego towaru. Na liście znajdziemy także dane identyfikacyjne i adresowe sprzedawcy, łączną cenę zamówienia, spodziewany termin dostawy oraz o alternatywnych kanałach komunikacji ze sklepem.
Nie musimy sobie zaprzątać głowy ustawowymi terminami, jeśli papierowe potwierdzenie dołączymy do przesyłki
Potwierdzenie zawarcia umowy musi zostać dostarczone na trwałym nośniku. Na szczęście nie musimy się zastanawiać, bo jego definicję znajdziemy w treści ustawy. To materiał lub narzędzie umożliwiające przechowywanie informacji w sposób umożliwiający dostęp do nich w przyszłości przez czas odpowiedni do celów, jakim te informacje służą. Muszą także pozwać na odtworzenie przechowywanych informacji w niezmienionej postaci.
Brzmi skomplikowanie? W praktyce trwałym nośnikiem w naszym przypadku będzie po prostu wydruk ze wszystkimi informacjami dołączony do przesyłki albo wiadomość e-mail. Cech trwałego nośnika nie ma za to ogólnodostępne obwieszczenie umieszczone na przykład w regulaminie sklepu. Dotyczy to nawet przypadków, gdy jego treść zawiera wszystkie wymagane informacje. Chodzi o to, by mieć absolutną pewność, że konsument miał możliwość zapoznania się z potwierdzeniem dotyczącym jego zakupu.
Samo potwierdzenie zawarcia umowy powinniśmy wysłać w „rozsądnym terminie”, co w gruncie rzeczy znaczy niewiele. Art. 21 wyznacza w końcu ostateczny termin na moment dostarczenia towaru klientowi. Tak się składa, że także tutaj mamy do czynienia z ustawowo określonym czasem na dostawę towaru. Co do zasady wynosi on 30 dni od dnia zawarcia umowy. W praktyce jednak powinniśmy pamiętać jedynie o tym, by wysłać wspomnianego maila przed spodziewanym terminem dostawy, albo rzeczywiście dołączyć wydrukowane potwierdzenie do przesyłki. Kolejny wymóg spełniony.
Co ciekawe, wiele polskich sklepów internetowych podchodzi do tematu zawierania umów z klientami w osobliwy sposób. Momentem zawarcia umowy jest dopiero potwierdzenie przyjęcia zamówienia przez sprzedawcę. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o upewnienie się, że „kupiony” towar rzeczywiście jest w danym momencie dostępny. W takich sytuacjach potwierdzenie zawarcia umowy i potwierdzenie przyjęcia zamówienia mogą być jednym i tym samym, o ile wiadomość email zawiera wspomniane już informacje wskazane w art. 12 ust. 1 ustawy.