ecommerce Technologie

Jak archiwizować regulaminy? Allegro sięga po blockchain

Rafał Chabasiński
08.02.2022
Jak archiwizować regulaminy? Allegro sięga po blockchain

Największa platforma ecommerce w Polsce postanowiła wdrożyć nową usługę. Chodzi o trwały nośnik dostarczony przez Krajową Izbę Rozliczeniową, bazujący na blockchainie i technologii WORM. Nowe rozwiązanie posłuży do komunikacji o nowościach i zmianach wprowadzanych w regulaminie Allegro. Chodzi także o przechowywanie kolejnych jego wersji.

Allegro wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową znalazło pożyteczne zastosowanie dla technologii blockchain

Technologia blockchain kojarzy się dzisiaj przede wszystkim z dość kontrowersyjnymi narzędziami spekulacyjnymi. Mowa o kryptowalutach, oraz NFT. Dla niektórych to nowatorskie rozwiązania pozwalające szybko się wzbogacić, dla innych nowa „tulipanowa gorączka”, lub wręcz plaga współczesnego świata finansów. Okazuje się jednak, że blockchain może również mieć całkiem pożyteczne zastosowanie. Przekonać się o tym zamierza Allegro. Największa platforma ecommerce w Polsce poinformowała o wdrożeniu nowej usługi: trwałego nośnika.

Chodzi o trwały nośnik przygotowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową we współpracy z Hitachi, IBM Polska oraz Chmurą Krajową. To konkretne rozwiązanie bazuje nie tylko na blockchainie, ale także na tzw. macierzy WORM (Write Once, Read Many). Allegro chce wykorzystać trwały nośnik do komunikacji o nowościach i zmianach wprowadzanych w regulaminie serwisu, oraz do przechowywania jego kolejnych wersji.

Zaletą takiego rozwiązania ma być niezmienność zapisanych plików, gwarantowaną przez WORM. Sieć blockchain służy do przechowywania skrótów typu „hash”, a więc sum kontrolnych opartych o techniki kryptograficzne. Taka suma stanowi unikalny identyfikator zapisanego dokumentu, który pozwala na weryfikację autentyczności i integralności pliku. Przedstawiciele Allegro przekonują, że nowe rozwiązanie przyniesie klientom serwisu szereg korzyści.

Trwały nośnik od KIR zwiększy bezpieczeństwo i wygodę naszych klientów. Rozwiązanie gwarantuje, że dokument istniał w danym kształcie w określonym czasie i nie był zmieniony. Dzięki tej współpracy nasi klienci nie będą już dostawać obszernych załączników w mejlach, a nowe wersje regulaminu Allegro będą dla nich dostępne w łatwy sposób przez 10 lat – wystarczy, że klikną w link, który dostaną od nas. Mamy ogromną satysfakcję, że jako pierwsza firma z sektora ecommerce zdecydowaliśmy się wykorzystać technologię blockchain i WORM w komunikacji z naszymi klientami

Trwały nośnik od KIR rzeczywiście może przynieść pewne udogodnienia dla konsumenta

O dobrodziejstwach usługi trwałego nośnika przekonują także jego twórcy z Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Bezpieczeństwo danych jest podstawą cyfrowej wymiany informacji. Tworząc trwały nośnik zależało nam na opracowaniu uniwersalnej usługi, która może znaleźć zastosowanie w każdym sektorze gospodarki. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu macierzy WORM w chmurze obliczeniowej, technologii blockchain oraz usług zaufania, powstał system unikalny na skalę europejską.

Rozwiązanie, które nie pozwala zmieniać danych bez wiedzy innych użytkowników, wykorzystują innowatorzy m.in. w sektorze finansowym, medycznym, prawnym czy logistyce. Mamy nadzieję, że pionierskie wdrożenie w największym portalu ecommerce, udowodni użyteczność trwałego nośnika dla całej branży

Czy rzeczywiście tak się stanie? Trzeba przyznać, że usługa trwałego nośnika z całą pewnością spełnia swoją podstawową funkcjonalność. Chodzi o zgodność z przepisami prawa, które nakazują przekazywanie informacji za pomocą właśnie „trwałego nośnika informacji”. W rozumieniu ustawy o prawach konsumenta i ustawy o usługach płatniczych, taki nośnik musi spełniać kilka podstawowych kryteriów.

Przede wszystkim musi umożliwiać dostęp do informacji w przyszłości przez czas odpowiedni do celów, jakim te informacje służą. Co więcej, musi również umożliwiać adresatowi przechowywanie informacji kierowanych osobiście do niego. Wreszcie: trwały nośnik powinien także pozwalać na odtworzenie przechowywanych informacji w niezmienionej postaci. Chodzi więc o rozwiązanie funkcjonalnie ekwiwalentne wobec wysyłania konsumentowi czysto fizycznego nośnika, na przykład w postaci wydrukowanych dokumentów.

Do tej pory domyślnym sposobem komunikacji z klientami jest przede wszystkim poczta elektroniczna. Rozwiązanie to generuje jednak pewne niedogodności po stronie konsumenta. Przede wszystkim: konieczność samodzielnej archiwizacji informacji wysyłanych przez platformę ecommerce. Można zaryzykować wręcz stwierdzenie, że nie każdy użytkownik zaprząta sobie tym głowę. Usługa trwałego nośnika pozwala na szybki i łatwy dostęp do dodatkowo uwierzytelnionych danych. To z kolei spory atut dla samego sprzedawcy.