Z roku na rok rosną obawy dotyczące oszustów podających się za kontrolerów. Wykorzystując fałszywą tożsamość, próbują dostać się do domów oraz mieszkań. Rzekomo prowadzone przez nich kontrole pieców to blef. Ofiarami niespodziewanych wizyt mogą paść szczególnie osoby starsze i mieszkające samotnie. Z tego względu niezmiernie ważne jest, aby informować właśnie te grupy społeczne o potencjalnym zagrożeniu, oraz edukować je w zakresie właściwych reakcji na odwiedziny nieproszonych gości.
Z sygnałów, które napływają do urzędów, wynika, że oszuści często odwiedzają domy pod pretekstem działania w imieniu lokalnych władz lub instytucji. Tak było na przykład pod koniec stycznia ubiegłego roku, gdy do Urzędu Gminy w Strzeleczkach wpłynęły alarmujące wiadomości od mieszkańców, którzy odnotowali próby oszustw. Na szczęście przeważnie byli czujni i nie wpuścili podejrzanych osób.
Chodzą po domach pod pretekstem kontrolowania pieców
Nie tylko Urząd Gminy w Strzeleczkach ostrzegł mieszkańców. Podobnie postąpiła w bieżącym roku gmina Łuków w województwie lubelskim. W związku z napływającymi doniesieniami o osobach podających się za kontrolerów pieców gmina Łuków zasygnalizowała, że takie działania nie zostały zlecone przez urząd gminy i są nielegalne.
Dodatkowo gmina zwróciła uwagę na fałszywe pisma rzekomo pochodzące od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według nich mieszkańcy są zobowiązani do dostarczenia zaświadczenia o wymianie starych pieców na nowszy model. Również te informacje zostały zdementowane przez samorząd.
Obserwując dokładnie obie sytuacje, bez problemu można dostrzec, że obydwie stanowią część skoordynowanej akcji. Najpierw mieszkańcy otrzymują alarmujące ulotki o konieczności wymiany pieca, a niedługo potem pojawiają się osoby podające się za kontrolerów albo oferujące szybką wymianę pieca na ekologiczny w celu uniknięcia kary.
Te kontrole pieców to blef. Nie daj się oszukać, bo może cię to słono kosztować
Podstawową zasadą, którą warto przyswoić i stosować, jest niewpuszczanie do domu osób nieznajomych, szczególnie gdy jest się samemu. Pamiętajmy, że przedstawiciele różnych instytucji czy firm, przed przystąpieniem do kontroli, zazwyczaj zapowiadają swoje wizyty za pośrednictwem komunikatów. Każdy taki pracownik powinien posiadać odpowiednie poświadczenia tożsamości, takie jak legitymacja czy identyfikator. Dla własnego bezpieczeństwa zawsze warto żądać okazania tych dokumentów, a także potwierdzić wiarygodność danej osoby, dzwoniąc do instytucji, którą rzekomo ktoś reprezentuje.
Nie należy ufać ludziom sprzedającym tzw. superoferty, ponieważ pod płaszczykiem okazji zwykle kryje się srogie oszustwo. Jeżeli zetkniesz się z osobami, które natarczywie próbują dostać się do twojego domu lub krążą po klatkach schodowych, nie wahaj się natychmiast powiadomić o tym policji. Wylegitymowanie takich osób sprawi, że staną się one mniej anonimowe i łatwiejsze do zidentyfikowania przez służby.
Zachęcamy wszystkich, by byli czujni i nie dawali się zwieść oszustom podających się za kontrolerów. Pamiętajcie o sprawdzeniu każdej wizyty urzędnika w lokalnych instytucjach lub bezpośrednio w urzędzie, który rzekomo zlecił kontrolę. Wzajemne informowanie się sąsiadów o podejrzanych zachowaniach w okolicy bywa najskuteczniejszym narzędziem ochrony przed tego typu oszustwami.