Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej raczej nikogo nie zaskoczyła i pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ekonomiści komentują decyzję RPP i jednocześnie wskazują, kiedy najwcześniej możemy spodziewać się obniżek stóp procentowych.
Kiedy możemy spodziewać się obniżek stóp procentowych? Ekonomiści stawiają sprawę jasno
Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej raczej nikogo nie zaskoczyła – stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, a stopa referencyjna wynosi 5,75 proc. Ostatni raz na zmianę stóp RPP zdecydowała się w październiku 2023 r. (a zatem tuż przed wyborami parlamentarnymi), obniżając stopy o 25 pb. Wcześniej, we wrześniu, RPP też zdecydowała się na obniżkę – aż o 75 pb.
Decyzja RPP nie wywołała również zbyt wielu emocji wśród ekonomistów; w zasadzie nikt zresztą nie spodziewał się, by Rada zdecydowała się na inne rozwiązanie. Z perspektywy kredytobiorców istotniejsze jest jednak to, kiedy możemy spodziewać się obniżek stóp procentowych – i czy w ogóle nastąpi to w najbliższym czasie. Niestety, ekonomiści raczej nie mają zbyt dobrych informacji dla osób posiadających zobowiązania z oprocentowaniem zmiennym. Większość analityków jest obecnie zdania, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie co najmniej do końca 2024 r.; niektórzy uważają nawet, że stopa referencyjna na poziomie 5,75 proc. może utrzymać się nawet i do końca 2025 r.
Co do zasady jednak ekonomiści uważają, że jeśli RPP zacznie cykl obniżek, to właśnie w 2025 r. Na przykład ekonomiści ING są zdania, że w przyszłym roku stopy procentowe mogą zostać obniżone łącznie o 75-100 pb (choć nie wskazują jednocześnie, czy obniżki miałyby być rozłożone w miarę równomiernie przez cały rok, czy też może należy się raczej spodziewać pierwszych obniżek dopiero w drugiej połowie 2025). Z kolei ekonomiści Credit Agricole nie wskazują wprawdzie prognozowanej przez nich skali obniżek, ale przypuszczają, że Rada zdecyduje się obniżyć stopy procentowe dopiero w drugiej połowie 2025 r. Z kolei ekonomiści Banku Pekao nie wykluczają, że stopa referencyjna 5,75 proc. pozostanie utrzymana przez cały 2025 r.
Teoretycznie wysokość rat kredytów może zmienić się również wcześniej – ale raczej nie będą to duże zmiany
Nie należy oczywiście zapominać, że wysokość rat kredytów o zmiennym oprocentowaniu jest uzależniona od wskaźnika WIBOR – a ten ulega zmianom nawet wtedy, gdy stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie. Nie da się jednak ukryć, że potencjalne zmiany wskaźnika raczej nie będą znaczące – a tym samym kredytobiorcy nie powinni spodziewać się większych obniżek rat kredytów przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy.