Po frankowiczach, do sądu może pójść masowo kolejna grupa kredytobiorców. Tym razem prawnicy zachęcają do wstępowania na drogę sądową osoby, które brały kredyt waloryzowany w USD. Kredytobiorcy dolarowi są motywowani kolejnymi wygranymi sprawami z bankami. Kancelarie prawnicze od jakiegoś czasu prowadzą sprawy klientów, którzy wzięli kredyt w dolarach amerykańskich. Fachowcy tłumaczą, że podobnie jak frankowicze, dolarowcy mają oni takie samo prawo dochodzenia swoich racji w sądzie.
Kredytobiorcy dolarowi nowymi frankowiczami?
Prawnicy prowadzący sprawy kredytobiorców dolarowych zapewniają, że tak jak w przypadku frankowiczów, kredytobiorcy z kredytami waloryzowanymi w USD mają duże szanse na wygraną z bankiem w sądzie. Co więcej, prawnicy zapewniają, że kredyty w dolarach nie różniły się niczym od kredytów we frankach szwajcarskich. Istnieje również duża szansa na to, że linia orzecznictwa sądów w sprawach frankowych będzie miała zastosowanie także w sprawach kredytów dolarowych.
Kredyty denominowane w dolarach amerykańskich można unieważnić
Fachowcy wypowiadają się w tej sprawie jednoznacznie – osoby, które zaciągały zobowiązanie hipoteczne powiązane nie tylko z dolarem amerykańskim, ale także z euro i jenem japońskim, mogą domagać się unieważnienia umowy kredytowej. W opinii ekspertów nie ma znaczenia, w jakiej walucie wymienionej wcześniej denominowany był kredyt. Informują oni, że każde zobowiązanie, które zostało oparte o tabelę kursową ustalaną przez bank, może być unieważnione w sądzie. Co więcej, problem z funkcjonowaniem tego typu tabel kursowych dotyczył nie tylko momentu wypłaty kredytu, ale także spłaty rat. W przypadku kredytów waloryzowanych każda zmiana kursu wpływa na kwotę kredytu, która pozostała do spłaty. Może dojść więc do sytuacji, w której kredytobiorca nigdy nie będzie wiedział, czy uda mu się spłacić zobowiązanie w całości.
O możliwościach walki kredytobiorców dolarowych w sądzie wypowiadała się, dla PAP prawniczka Karolina Pilawska:
Wszystkie te grupy kredytobiorców mogą korzystać z tych samych mechanizmów ochrony prawnej, jeżeli uważają, że ich umowy kredytowe są obarczone wadami prawnymi. Nieformalnym warunkiem zdecydowanie zwiększającym prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji sądu jest sytuacja, w której suma spłat kredytobiorcy jest co najmniej równa kwocie udostępnionego kapitału w złotych.
Prawniczka podkreślała także, że brak odpowiedniego informowania kredytobiorców o ryzyku związanym z kursem walutowym, może być podstawą do dochodzenia swoich racji w sądzie.