Kredytobiorcy dolarowi mogą stać się kolejnymi frankowiczami. Prawnicy zachęcają do wstępowania na drogę sądową

Finanse Prawo Dołącz do dyskusji
Kredytobiorcy dolarowi mogą stać się kolejnymi frankowiczami. Prawnicy zachęcają do wstępowania na drogę sądową

Po frankowiczach, do sądu może pójść masowo kolejna grupa kredytobiorców. Tym razem prawnicy zachęcają do wstępowania na drogę sądową osoby, które brały kredyt waloryzowany w USD. Kredytobiorcy dolarowi są motywowani kolejnymi wygranymi sprawami z bankami. Kancelarie prawnicze od jakiegoś czasu prowadzą sprawy klientów, którzy wzięli kredyt w dolarach amerykańskich. Fachowcy tłumaczą, że podobnie jak frankowicze, dolarowcy mają oni takie samo prawo dochodzenia swoich racji w sądzie.

Kredytobiorcy dolarowi nowymi frankowiczami?

Prawnicy prowadzący sprawy kredytobiorców dolarowych zapewniają, że tak jak w przypadku frankowiczów, kredytobiorcy z kredytami waloryzowanymi w USD mają duże szanse na wygraną z bankiem w sądzie. Co więcej, prawnicy zapewniają, że kredyty w dolarach nie różniły się niczym od kredytów we frankach szwajcarskich. Istnieje również duża szansa na to, że linia orzecznictwa sądów w sprawach frankowych będzie miała zastosowanie także w sprawach kredytów dolarowych.

Kredyty denominowane w dolarach amerykańskich można unieważnić

Fachowcy wypowiadają się w tej sprawie jednoznacznie – osoby, które zaciągały zobowiązanie hipoteczne powiązane nie tylko z dolarem amerykańskim, ale także z euro i jenem japońskim, mogą domagać się unieważnienia umowy kredytowej. W opinii ekspertów nie ma znaczenia, w jakiej walucie wymienionej wcześniej denominowany był kredyt. Informują oni, że każde zobowiązanie, które zostało oparte o tabelę kursową ustalaną przez bank, może być unieważnione w sądzie. Co więcej, problem z funkcjonowaniem tego typu tabel kursowych dotyczył nie tylko momentu wypłaty kredytu, ale także spłaty rat. W przypadku kredytów waloryzowanych każda zmiana kursu wpływa na kwotę kredytu, która pozostała do spłaty. Może dojść więc do sytuacji, w której kredytobiorca nigdy nie będzie wiedział, czy uda mu się spłacić zobowiązanie w całości.

O możliwościach walki kredytobiorców dolarowych w sądzie wypowiadała się, dla PAP prawniczka Karolina Pilawska:

Wszystkie te grupy kredytobiorców mogą korzystać z tych samych mechanizmów ochrony prawnej, jeżeli uważają, że ich umowy kredytowe są obarczone wadami prawnymi. Nieformalnym warunkiem zdecydowanie zwiększającym prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji sądu jest sytuacja, w której suma spłat kredytobiorcy jest co najmniej równa kwocie udostępnionego kapitału w złotych.

Prawniczka podkreślała także, że brak odpowiedniego informowania kredytobiorców o ryzyku związanym z kursem walutowym, może być podstawą do dochodzenia swoich racji w sądzie.