Deweloperom mieszkaniowym nie idzie. Te dane to kompletna załamka

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Deweloperom mieszkaniowym nie idzie. Te dane to kompletna załamka

Lipiec przyniósł istotne zmiany na rynku deweloperskim w Polsce, wskazując na osłabienie dynamiki sprzedaży i wzrost podaży mieszkań.

Dane zebrane przez Otodom Analytics, popularne narzędzie analityczne rynku nieruchomości, pokazują, że deweloperzy działający na siedmiu głównych rynkach sprzedaży sprzedali niespełna 3 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 3% w porównaniu z majem oraz aż o 40% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

W lipcu, sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach Polski osiągnęła najniższy poziom od stycznia 2023 roku. Jak zauważyła Katarzyna Kuniewicz, szefowa działu badań Otodom Analytics, tendencje z początku roku znalazły potwierdzenie w lipcowych danych: “Oferta mieszkań deweloperskich dynamicznie rośnie, sprzedaż spada, a przeciętne ceny mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie delikatnie rosną.”

Warszawa i Kraków wyraźnie dominowały w sprzedaży mieszkań w lipcu. Stołeczni deweloperzy sprzedali ponad 11 tys. mieszkań, co stanowiło 38% łącznej sprzedaży na siedmiu rynkach głównych. W Krakowie sprzedano 443 mieszkania, co oznacza wzrost o 15% w stosunku do czerwca. Pozostałe miasta odnotowały spadki, z Trójmiastem na poziomie 14%, Łodzią – 20%, Poznaniem – 30% i Katowicami – aż 50%.

W lipcu 2024 roku deweloperzy wprowadzili na rynek o 10% mniej nowych mieszkań niż w czerwcu, jednakże w porównaniu do lipca 2023 roku, oferta wzrosła o 4%. Kraków okazał się szczególnie interesujący, z nową podażą mieszkań przekraczającą nawet wynik Warszawy. Jak podkreśliła Kuniewicz, w lipcu krakowscy deweloperzy uruchomili sprzedaż ponad 1,4 tys. mieszkań, co jest drugim najwyższym wynikiem odnotowanym przez Otodom Analytics od kwietnia 2021 roku.

Tak rysuje się sytuacja w poszczególnych miastach

Ceny mieszkań deweloperskich w lipcu utrzymywały się na stabilnym poziomie z lekkimi wzrostami w Katowicach, Łodzi i Trójmieście. Największą obniżkę, sięgającą 1,3%, odnotowano w Poznaniu, gdzie cena za metr kwadratowy spadła do ok. 12,5 tys. zł. Najdroższymi miastami pozostały Warszawa (17,4 tys. zł/mkw.), Kraków (15,6 tys. zł/mkw.) i Trójmiasto (14,8 tys. zł/mkw.). Łódź pozostaje najtańszym miastem z ceną na poziomie 11,3 tys. zł/mkw.

Eksperci zwracają uwagę, że wysokie ceny nieruchomości mogą zniechęcać kupujących do szybkiego podjęcia decyzji o zakupie. Wielu potencjalnych nabywców czeka na szczegóły nowego programu dopłat do kredytów hipotecznych, który ma ułatwić zakup mieszkania. Tymczasem deweloperzy starają się przyciągnąć klientów czasowymi promocjami i większą skłonnością do negocjacji cenowych.

Obecna sytuacja na rynku deweloperskim wskazuje na możliwość dalszej stabilizacji cen, zwłaszcza w obliczu rosnącej podaży mieszkań. Zwiększona oferta w największych miastach, przy jednoczesnym spadku sprzedaży, może wpływać na wydłużenie wskaźnika czasu wyprzedaży mieszkań. W Krakowie wynosi on obecnie 6 kwartałów, co sugeruje względnie stabilną sytuację, podobnie jak w Warszawie i Trójmieście. Z kolei w Łodzi, Katowicach i Poznaniu wskaźnik ten przekracza 7,5 kwartału, wskazując na nadpodaż mieszkań.