Amerykę to my mamy w Polsce. Takich zarobków za oceanem mogą nam jedynie pozazdrościć

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
Amerykę to my mamy w Polsce. Takich zarobków za oceanem mogą nam jedynie pozazdrościć

Choć wydawać by się mogło, że w Polsce nie zarabia się tak dobrze jak w Stanach Zjednoczonych, to nadchodzące zmiany w prawie mogą nieco zmienić tę perspektywę. Od 1 stycznia 2025 roku minimalna stawka godzinowa w Polsce wyniesie 30,5 zł, czyli około 7,8 dol. przy przeliczniku 3,9 zł za dolara. Co ciekawe, polska stawka przewyższy federalne minimum w USA, które od lat pozostaje na poziomie 7,25 dol. za godzinę.

To przełom dla milionów Polaków. W porównaniu do części Amerykanów będziemy mogli cieszyć się nieco wyższym zabezpieczeniem finansowym.

Minimalna stawka godzinowa w USA jak najbardziej znajduje się w zasięgu Polaków

Stany Zjednoczone, mimo swojej potęgi gospodarczej, od dawna borykają się z problemem niskiej federalnej płacy minimalnej. Ostatnia jej podwyżka miała miejsce w 2009 roku i to wtedy ustalono ją na poziomie 7,25 dol.

W obliczu rosnących kosztów życia ta stawka jest powszechnie uznawana za zdecydowanie niewystarczającą, jednak mimo narzekań obywateli na razie nie idzie ona w górę. W niektórych stanach na mocy lokalnych przepisów stawka godzinowa znacznie przewyższa ogólne minimum, jednak w sporej części kraju Amerykanie mogą bazować wyłącznie na 7,25 dol. za godzinę. Jeśli nic się nie zmieni, to już w przyszłym roku Polacy będą zarabiać więcej od najsłabiej opłacanych pracowników w USA.

Gdzieniegdzie w USA nadal zarobisz więcej niż w Polsce, jednak takich stanów nie ma aż tak dużo

Tylko w niektórych stanach w USA da się zarobić jeszcze dużo więcej niż w Polsce. Przykładowo w Kalifornii stawka rozpoczyna się od 16 dol. za godzinę, a w Nevadzie od 12 dolarów (podobnie jak np. w Nebrasce i na Florydzie). To zdecydowanie wyższa wartość niż federalne minimum.

Jednak w ponad dwudziestu stanach godzinowa płaca minimalna nadal oscyluje wokół federalnych 7,25 dol. i to z perspektywy polskich zmian wydaje się już mało konkurencyjne jak na USA. W praktyce, m.in. w Alabamie czy Missisipi, zarobki będą niższe niż pobory Polaków od 2025 roku. Przynajmniej nominalnie, bez uwzględnienia cen towarów i jakości życia idącej za wartością pieniądza.

Podwyżki pensji nie wszystkich cieszą, bo aby jeden zarobił, to drugi musi stracić

Zmiany wysokości zarobków w Polsce nie są jednak jednoznacznie pozytywne dla wszystkich. Choć podwyżki płacy minimalnej cieszą związki zawodowe i najsłabiej zarabiających pracowników, to już przedsiębiorcy są wobec nich o wiele bardziej sceptyczni.

Wyższe koszty prowadzenia działalności mogą doprowadzić do zamknięcia wielu małych sklepów. Oczywiście wzrost płacy minimalnej wpłynie również na wynagrodzenia w innych segmentach rynku, poza handlem.