To urlop, z którego nikt nie chciałby korzystać. Przysługuje określonej grupie pracowników

Praca Dołącz do dyskusji
To urlop, z którego nikt nie chciałby korzystać. Przysługuje określonej grupie pracowników

Wciąż nie wszyscy wiedzą, że pewnej grupie pracowników przysługuje dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni, niezależny od urlopu wypoczynkowego. Skorzystać jednak może z niego tylko konkretna grupa zatrudnionych – co zresztą nie powinno dziwić, uwzględniając cel wprowadzenia dodatkowego okresu wolnego od pracy.

Dodatkowe 10 dni urlopu dla powodzian

Rządzący zapowiedzieli już sporo form wsparcia dla powodzian. Mowa nie tylko o bezzwrotnej pomocy w wysokości 10 tys. zł (na zaspokojenie doraźnych potrzeb bytowych) czy 100/200 tys. zł na remont/odbudowę nieruchomości, ale też o umorzeniu kredytów hipotecznych na 12 miesięcy. Rząd ma zająć się również przedsiębiorcami, którzy już teraz mogą zgłaszać się do ZUS o zawieszenie w obowiązku uiszczania składek. Nieco mniej uwagi poświęca się udogodnieniom, które wynikają wprowadzonych już znacznie wcześniej przepisów, w tym m.in. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Po pierwsze, dla powodzian przewidziano dodatkowe 10 dni urlopu. Zgodnie z art. 8 ustawy, ust. 1 i 2,

1. Faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią stanowi podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy.
2. Za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z przyczyny, o której mowa w ust. 1, pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika.

Należy również podkreślić, że jest to urlop niezależny od urlopu wypoczynkowego; nie ma zatem znaczenia, czy pracownik wykorzystał już w części lub w całości przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Urlop dla powodzian, jak wynika z przytoczonego przepisu, nie jest też urlopem bezpłatnym.

Wolne od pracy z powodu siły wyższej

Osoby, które potrzebują dodatkowego wolnego ze względu na powódź, mogą również skorzystać z wprowadzonego stosunkowo niedawno urlopu z powodu siły wyższej – w wymiarze maksymalnie 2 dni albo 16 godzin. Nie jest to oczywiście zbyt dużo, jednak można taki urlop potraktować jako uzupełnienie do wcześniej już wspomnianego urlopu dla powodzian. Wolne od pracy z powodu siły wyższej również uprawnia do wynagrodzenia – w wysokości połowy wynagrodzenia za dane dni. Pracownik, aby skorzystać z urlopu, musi złożyć u pracodawcy wniosek – najpóźniej w dniu rozpoczęcia korzystania z takiego zwolnienia.

Rodzice dzieci do lat 8., których żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy szkoła zostały niespodziewanie zamknięte z powodu powodzi, mogą również wnioskować o zasiłek opiekuńczy w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przez ten czas.