Przedsiębiorcy już od jakiegoś czasu są pogodzeni z tym, że prędzej czy później będą musieli korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Teraz Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia projektu nowelizacji VAT, który z kolei wprowadzi KSeF. Rządzący ujawnili m.in. terminy wejścia w życie obowiązku korzystania z KSeF dla kolejnych grup przedsiębiorców. Najmniejsi przedsiębiorcy mają powody do zadowolenia.
KSeF dla mikroprzedsiębiorców dopiero od 1 października 2026 r.
Teoretycznie Krajowy System e-Faktur powinien być już od dawna obowiązkowy; w praktyce jednak obecny rząd był zmuszony do opóźnienia wejścia obowiązku w życie ze względu na krytyczne błędy w kodzie systemu informatycznego obsługującego KSeF. Problemy dotyczyły również funkcjonalności i wydajności oprogramowania. Z tego względu minister finansów zdecydował, że reformę należy odłożyć w czasie, aż do momentu, w którym możliwe będzie swobodne wystawianie faktur w ramach systemu – w innym wypadku, jak argumentował, narażona zostałaby stabilność obrotu gospodarczego.
W kolejnych miesiącach pojawiły się doniesienia o prawdopodobnej dacie wprowadzenia obowiązku korzystania z KSeF – czyli o 2026 r. Teraz Ministerstwo Finansów zdecydowało się na publikację założeń nowelizacji VAT w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów; dla przedsiębiorców oznacza to nowe wiadomości również jeśli chodzi o KSeF. Co zatem wiadomo?
Po pierwsze, rząd wskazał, w jakich terminach nowy obowiązek będzie obejmować kolejne grupy przedsiębiorców. Od 1 lutego 2026 r. KSeF stanie się obowiązkowy dla przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła 2025 r. 500 mln zł. Teoretycznie od 1 kwietnia 2026 r. z KSeF powinni korzystać już wszyscy pozostali przedsiębiorcy; w praktyce jednak dla podatników „wykluczonych cyfrowo”, w przypadku których skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, terminem granicznym ma być 30 września 2026 r. To oznacza, że nowy obowiązek obejmie ich dopiero od 1 października.
MF chce też dodatkowych zmian w KSeF
To jednak nie wszystkie zmiany względem pierwotnych założeń. Po pierwsze, do 31 lipca 2026 r. przedsiębiorcy nie będą musieli podawać numeru KSeF w płatnościach za e-faktury, również w sytuacji, gdy płatność jest dokonywana w ramach mechanizmu podzielonej płatności. Oprócz tego przedsiębiorcy nie będą musieli również do końca lipca wystawiać w KSeF faktur wystawianych z kas rejestrujących. Co też istotne, nawet jeśli przedsiębiorcy nie będą do tego czasu przestrzegać obowiązków związanych z korzystaniem z KSeF, nie będą na nich nakładane żadne kary. Ponadto do ona 2026 r. przedsiębiorcy mają też mieć możliwość korzystania z „trybu offline” – choć na razie nie wiadomo dokładnie, co kryje się pod tym pojęciem.