Znamy już termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Jest zaskoczenie

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Znamy już termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Jest zaskoczenie

Wiadomo już, kiedy wejdzie w życie obowiązkowy KSeF dla wszystkich przedsiębiorców. Jak poinformował minister finansów Andrzej Domański, przedsiębiorcy będą zobowiązani do korzystania z systemu do wystawiania i przesyłania faktur od 1 stycznia 2026 r.

Obowiązkowy KSeF od 2026 r. Minister finansów potwierdza

Początkowo obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur miał wejść w życie już 1 lipca 2024 r. (przynajmniej dla większości przedsiębiorców; osoby prowadzące działalność i zwolnione z VAT miały zacząć korzystać obligatoryjnie z KSeF od 2025 r.). Szybko okazało się jednak, że ze względu na liczne błędy w systemie informatycznym, reforma będzie musiała zostać odroczona.

Kiedy okazało się, że przesunięcie reformy reformy KSeF jest konieczne, rozpoczęła się dyskusja o nowych możliwych terminach. Najpierw padły takie daty jak 1 kwietnia lub 1 lipca 2025 r.; Ministerstwo Finansów początkowo planowało również utrzymanie różnicy w terminach dla obu grup przedsiębiorców, jednak ostatecznie okazało się, że obowiązek korzystania z KSeF zostanie narzucony wszystkim osobom prowadzącym działalność w jednym terminie.

Dziś minister finansów podał ostateczny termin reformy. Okazuje się, że obowiązkowy KSeF ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. W dodatku resort zdecydował się jednak na dwa terminy – jednak tym razem kryterium nie jest zwolnienie z VAT, a limit przychodów. Jak poinformował minister,

Zdecydowaliśmy się na dwa terminy wdrożenia w życie Krajowego Systemu e-Faktur; dla firm o przychodach ponad 200 mln zł KSeF stanie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r., dla pozostałych od 1 kwietnia 2026 r.

Dla większości przedsiębiorców jest to do pewnego stopnia dobra wiadomość – spora grupa nie była przygotowana do nowego obowiązku. Skąd jednak tak odległy termin wdrożenia reformy? Minister tłumaczył, że decyzja o przesunięciu obowiązku na 2026 r. ma związek z wynikami audytu. Okazało się bowiem, że wdrożenie obowiązkowego KSeF w dotychczasowym kształcie, z systemem zaprojektowanym przez poprzedników, „groziłoby paraliżem gospodarki”. W związku z tym obecny rząd jest zmuszony rozpocząć pracę nad obligatoryjnym KSeF praktycznie od początku, a architektura systemu musi zostać całkowicie zmieniona.

Odroczenie reformy wcale nie jest na rękę MF

Teoretycznie można byłoby podejrzewać, że MF chce po prostu odroczyć niewygodny dla przedsiębiorców obowiązek. Warto jednak pamiętać, że obowiązkowy KSeF to kolejny krok na drodze do uszczelnienia systemu podatkowego – i tym samym wyższych wpływów do budżetu państwa. Z tego względu można przypuszczać, że błędy w systemie faktycznie okazały się gigantyczne – na tyle, że obowiązek korzystania z KSeF odroczono aż do 2026 r.