Napór nowych metod płatności bezgotówkowych, które wypierają tradycyjne płacenie gotówką, jest widoczny w Polsce i na świecie nie od dzisiaj. Jednak nie oznacza to, że wszystkie kraje szeroko pojętego zachodu poddają się mu bez oporu. Przykładem przeciwstawienia się nowoczesnym trendom jest rząd Australii. W tym kraju zostanie wprowadzone prawo, dzięki któremu możliwe będzie chronienie płatności gotówkowych jako pełnoprawnego środka płatniczego, używanego przez znaczną część społeczeństwa.
Ochrona gotówki w Australii to także wskazówka kierunku zmian w prawie dla Europy
Ochrona płatności gotówkowych budzi duże emocje. Zwolennicy płatności bezgotówkowych nie przykładają do tego zagadnienia większej roli, jednak konsumenci przyzwyczajeni do płacenia gotówką bardzo emocjonalnie podchodzą do wszelkich prób ograniczania jej użycia. Zważając na argumenty osób, które używają gotówki na co dzień, warto byłoby przyjrzeć się zmianom prawnym, które nastąpiły w Australii. Wielu ekspertów twierdzi, że tą drogą powinna podążyć także Unia Europejska.
Sytuacja Australii jest odmienna od tej, która dotyczy Polski. W kraju kangurów i misiów koala, aż 80 proc. obywateli nadal korzysta regularnie z płatności gotówkowych. Jak podaje portal Bithub.pl, Australijczycy są przywiązani do gotówki także dlatego, że stanowi ona dla nich ważną opcję rezerwową na wypadek awarii systemów informatycznych banków. Australijczycy boją się także, że może nastąpić nieoczekiwana sytuacja, w której rząd będzie zmuszony zablokować im konta bankowe. Dlatego rząd Australii postanowił stworzyć koło ratunkowe dla osób, które chcą i potrzebują płacić w sklepach fizycznymi pieniedzmi.
Obywatele Australii będą mogli zapłacić gotówką zawsze i wszędzie. W ostatnim czasie często odmawiano im tego
Pomimo tego, że Australia to kraj, który nie jest podobny do Europy demograficznie i przyrodniczo, należy do kultury zachodniej i wprowadzane prawo powinno być brane pod uwagę także przez rządzących Unią Europejską. Jim Chalmers, skarbnik rządu australijskiego podkreślił, że wprowadzenie prawnej ochrony płatności gotówkowych w Australii jest konieczne ze względu na sytuację osób, które mieszkają w bardziej odizolowanych terenach państwa – Australia to wielki kraj, który jest słabo zaludniony, a większość jego środkowego terenu zajmują pustynie i półpustynie.
Zmiany prawa w Australii idą zatem w zupełnie innym kierunku niż te, wprowadzane w UE. Niedługo na terenie wspólnoty zostanie wprowadzony nowy limit na transakcje gotówkowe w UE dla przedsiębiorców. Limit ten ma wynosić 10 tysięcy euro, czyli około 40 tys. złotych. Jednak z badań wynika, że Polacy, tak jak Australijczycy nie chcą całkowicie odchodzić od gotówki. Z ubiegłorocznego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia Zet wynika, że zaledwie 15,8 proc. Polaków byłoby usatysfakcjonowanych z wprowadzenia płatności elektronicznych zamiast gotówkowych.