Chociaż wdowia renta ma być wypłacana dopiero od lipca 2025 roku, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych już przyjmuje wnioski o wypłatę tego świadczenia. Dzięki nowym przepisom sytuacja finansowa tysięcy wdów i wdowców ma się poprawić. Jak jednak złożyć wniosek, aby zyskać możliwie najwięcej?
Komu będzie wypłacana wdowia renta?
Wdowia renta to świadczenie, przysługujące wdowom lub wdowcom, którzy nabyli uprawnienia emerytalne (czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn). Dotychczas emeryt, który stracił swoją drugą połówkę, mógł zdecydować się na pobieranie całości swojej emerytury lub też 85% świadczenia zmarłego małżonka (czyli tzw. renta rodzinna).
Ponieważ wdowom i wdowcom ciężko się utrzymać z jednego świadczenia (kto żyje z jednej wypłaty i stara się spiąć domowy budżet, ma świadomość, jak trudne to zadanie), rząd podjął decyzję o wprowadzeniu wdowiej renty, dzięki którym część wdów i wdowców dostanie więcej.
Wdowia renta nie dla każdego
Niestety, chociaż wdowia renta miała być pomocą dla wszystkich emerytów, którzy stracili swoją drugą połówkę, nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Sprawą zainteresował się nawet Rzecznik Praw Obywatelskich, który zauważył, że warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać wdowią rentę, dla części osób są krzywdzące.
Wymogi dotyczące tego świadczenia to osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, pozostawanie ze zmarłym małżonkiem do dnia jego śmierci we wspólności małżeńskiej (wdowia renta nie przysługuje więc rozwodnikom), a także brak kolejnego związku małżeńskiego (wdowia renta ma być bowiem wsparciem dla osób, które muszą się utrzymać samodzielnie, z jednego świadczenia).
Niestety, ustawodawca zdecydował również, że aby otrzymać wdowią rentę trzeba nabyć prawo do renty rodzinnej (a więc stracić małżonka) nie wcześniej niż 5 lat przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Tak więc kobiety, które owdowiały przed 55 rokiem życia i mężczyźni, którzy zostali wdowcami przed 60 rokiem życia, nie otrzymają wdowiej renty, co wydaje się mocno krzywdzące. Niestety, warunku tego nie da się pominąć, brak również informacji na temat potencjalnych prac legislacyjnych, mających zmienić ten stan rzeczy.
Co zrobić, aby wdowia renta możliwie najbardziej wsparła nasz budżet?
Jeżeli jednak warunki zostały spełnione, to należy złożyć do ZUS wniosek i już od 1 lipca 2025 roku będzie można otrzymać wdowią rentę. To świadczenie ma diametralnie zmienić sytuację finansową wielu seniorów. Wdowia renta to możliwość skorzystania ze 100% jednego świadczenia (dotychczas renta rodzinna wynosiła najczęściej 85% świadczenia po zmarłym małżonku) i 15% drugiego (od 1 stycznia 2027 roku 25% drugiego świadczenia).
Obecnie, aby możliwie najwięcej skorzystać z połączonych świadczeń, zdecydowanie lepiej złożyć wniosek o przyznanie 100% wyższego świadczenia (niezależnie od tego, czy jest to renta rodzinna, czy emerytura) i 15% niższego. Nie ma możliwości otrzymania bowiem 100% wyższego świadczenia, dodatkowo powiększonego o 15%.
Tak naprawdę ten wybór będzie miał istotne znaczenie tylko w sytuacji, gdy różnica w wysokości jednego i drugiego świadczenia jest znaczna. Ile zyska przeciętny wdowiec lub wdowa? Oczywiście wszystko zależy od wysokości świadczeń. Szacunkowo jednak budżet domowy każdej osoby kwalifikującej się do otrzymania wdowiej renty powiększy się o kilkaset złotych miesięcznie.