Mimo że nie jesteście już małżeństwem, musicie spłacić wspólne długi

Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Mimo że nie jesteście już małżeństwem, musicie spłacić wspólne długi

Jakiekolwiek zobowiązania wobec ZUS-u z natury budzą nieprzyjemne skojarzenia. Gdy dotykają one małżonków lub nawet byłych współmałżonków, sytuacja bywa mocniej napięta. Kto może być obciążony odpowiedzialnością za długi i jakie są możliwości ich rozłożenia na raty? Nieświadomość przepisów może doprowadzić do dodatkowych komplikacji i trudności finansowych, a przez to chyba raczej nikt nie chce przechodzić. Regularne zaległości w opłatach to bowiem prosta droga do dużych kłopotów.

Zaległości wobec ZUS-u to drażliwy temat. Przeciętne zadłużenie wzrosło o 18,5 proc., osiągając średnio 31,4 tys. zł.

Narastające zobowiązania są wyzwaniem dla systemu, gdyż ZUS ma ograniczone narzędzia do skutecznego ich egzekwowania. Jeśli dłużnik nie reguluje składek terminowo, naliczane są odsetki, w związku z czym dług nieprzerwanie rośnie. Aby uniknąć niespodziewanych problemów finansowych, warto już teraz sprawdzić sytuację swojego małżonka lub byłego małżonka, szczególnie jeśli prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników.

Nawet gdy małżonków nie łączy już miłość, to nadal łączą ich pieniądze i zaległości w opłatach

Ordynacja podatkowa wskazuje na odpowiedzialność solidarną małżonków za zaległości składkowe powstałe w czasie trwania wspólności majątkowej. Rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym (art. 110 § 1).

Art. 366 Kodeksu cywilnego potwierdza, że kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

ZUS pozwala rozłożyć zaległości na raty, dzięki czemu można uniknąć jeszcze większych problemów finansowych

Rozłożenie płatności na raty to popularne rozwiązanie, które sprzyja szczególnie osobom  planującym większe wydatki lub chcących lepiej zarządzać swoim budżetem. Rozkładając płatność na raty, unikasz konieczności jednorazowego wydania dużej kwoty, a dzięki temu miesięczne zobowiązania staną się bardziej przewidywalne i łatwiejsze do dopasowania do bieżących dochodów.

Na raty można rozłożyć np. składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Emerytur Pomostowych. O taką formę spłaty zadłużenia mogą ubiegać się przedsiębiorcy, byli przedsiębiorcy, a także osoby, na które przeniesiono odpowiedzialność za długi: spadkobiercy czy małżonkowie. Również pełnomocnicy działający w imieniu zadłużonych mogą złożyć odpowiedni wniosek.