Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jego głównym atutem jest dofinansowanie wynagrodzeń pracowników powyżej 50. roku życia i dzięki temu ułatwienie im utrzymania się na rynku pracy. Pracownik po pięćdziesiątce będzie w cenie.
Program ma wspierać aktywność zawodową tej grupy wiekowej oraz przeciwdziałać wykluczeniu z rynku pracy. Jakie są warunki uzyskania wsparcia, jakie zobowiązania wiążą się z przyjęciem dofinansowania.
Nie każdy może skorzystać z dofinansowania
Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w Polsce aktywnych zawodowo jest niespełna 17,7 mln. Odsetek osób aktywnych zawodowo w wieku 60-64 lata wynosi poniżej 40 proc. W grupie powyżej 65 lat spada do 6 proc.
W związku z chęcią aktywizacji osób po pięćdziesiątce powstał program skierowany do przedsiębiorców zatrudniających osoby, które:
- ukończyły 50. rok życia, ale nie przekroczyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) w przypadku bezrobotnych,
- poszukują pracy i ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).
Pracownik objęty wsparciem nie może być wcześniej zatrudniony ani wykonywać pracy zarobkowej u danego pracodawcy przed rejestracją w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, poszukująca pracy. Z programu mogą skorzystać osoby posiadające ustalone prawo do emerytury lub renty.
Pracownik po pięćdziesiątce – warunki i wysokość pomocy zostały jasno określone
Dofinansowanie wynagrodzenia wynosi maksymalnie połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy. Od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4666 zł brutto. Pracodawcy będą mogli więc liczyć na wsparcie w wysokości do 2333 zł brutto.
Program zakłada różne okresy finansowania:
- 12 miesięcy dla osób w wieku od 50 do 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni),
- miesiąc dla poszukujących pracy seniorów powyżej 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).
Pracodawcy zatrudniający osoby w ramach prac interwencyjnych mogą uzyskać refundację kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne. Zwrot kosztów nie może jednak przekroczyć wysokości minimalnego wynagrodzenia za każdą osobę. Pracodawca musi zatrudnić skierowanych bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych w pełnym wymiarze czasu pracy na okres od 3 do 12 miesięcy.
Pracodawca, który otrzyma wsparcie, będzie miał w związku z tym również obowiązki
Pracodawcy korzystający z dofinansowania muszą zobowiązać się do zatrudniania pracownika także po zakończeniu okresu wsparcia. W przypadku osób bezrobotnych w wieku powyżej 50 lat okres wynosi 6 miesięcy, natomiast dla pozostałych – miesiąc.
Projekt ustawy został skierowany do Sejmu RP 7 stycznia 2025 roku. Pierwsze czytanie odbędzie się najprawdopodobniej w dniach 22–24 stycznia.