Stare drzewa przy granicy działki zagrażające sąsiadom muszą zostać wycięte

Nieruchomości Prawo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Stare drzewa przy granicy działki zagrażające sąsiadom muszą zostać wycięte

Czasami zastanawiamy się nad tym, czy stare i słabe drzewa przy granicy działki, które nie są w najlepszej kondycji, należy wycinać. Wyrok Sądu Okręgowego w Płocku nie pozostawia nam wątpliwości – tak właśnie trzeba robić. W przypadku tej sprawy sąd dał priorytet interesom powoda, i zwrócił uwagę na działania pozwanego, które przyczyniły się do wieloletnich zaniedbań w pielęgnacji drzew, co skutkowało stwarzaniem zagrożenia dla sąsiadów.

Stare drzewa przy granicy działki stwarzają zagrożenie i muszą być wycinane

Jak informuje serwis Prawo.pl, sprawa dotyczyła szpaleru czternastu wyniosłych drzew (konkretnie jesionów i jednego graba). Drzewa są już stare, a duża część z nich ma ponad 100 lat. Dlatego stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia sąsiadów, którzy mieszkają po przeciwnej stronie płotu. Co ważne, w przypadku silnych wiatrów, budynki powoda będą w zasięgu upadających, masywnych drzew, gdyż ich szpaler jest odsłonięty od strony północno-zachodniej, skąd najczęściej wieją wiatry Polsce.

Sąd I instancji powołał się na art. 222 k.c:

Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
Sąd Rejonowy w Ciechanowie doszedł do wniosku, że właściciel nieruchomości ma również prawo żądać od swego sąsiada usunięcia lub przycięcia drzew, które negatywnie oddziałują na jego nieruchomość oraz stwarzają zagrożenie dla tej nieruchomości, w tym dla mienia i osób tam się znajdujących. Powód żądał usunięcia drzew w terminie 2 miesięcy, ewentualnie przycięcia korony drzew wymienionych w pozwie o 3 – 4 metry, zgodnie z opinią biegłego.

Sąd Okręgowy w Płocku nie uwzględnił apelacji pozwanego

Pozwany w apelacji zarzucił między innymi naruszenie zasady równego traktowania stron procesu i błędne uznanie, że drzewa stanowią zagrożenie dla sąsiadów.

Sąd II instancji przychylił się jednak do twierdzeń powoda i jego rodziny i stwierdził, że obawy o to, że drzewa mogą przewrócić się na ich działkę, są uzasadnione. Sąd Okręgowy stwierdził ponadto, że powód miał prawo obawiać się o zdrowie i życie swojej rodziny. Dodatkowo pozostawianie starych i słabych drzew, które w każdej chwili mogą przewrócić się na działkę powoda, należy traktować, jako korzystanie przez pozwanego ze swojej nieruchomości w sposób zakłócający ponad przeciętną miarę. Mając to na uwadze, sąd nałożył na pozwanego obowiązki przycięcia i wycięcia starych drzew.