MEN zapowiada zmiany w ocenach pracy nauczycieli. Wpłynie to na wynagrodzenia

Edukacja Dołącz do dyskusji
MEN zapowiada zmiany w ocenach pracy nauczycieli. Wpłynie to na wynagrodzenia

Resort edukacji zapowiada znowelizowanie przepisów, które dotyczą sposobu oceny pracy nauczycieli. Zmiany mają wejść w życie od 1 września 2025 roku, a wszystko po to, by cały proces był dużo bardziej sprawiedliwy. Aby propozycje zmian w prawie mogły zostać wypracowane, potrzebne były obrady zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. Ale zmian w prawie dotyczącym pracy nauczycieli jest więcej.

Oceny pracy nauczycieli mają być bardziej sprawiedliwe, ale to nie koniec zmian w przepisach

Zmiany mają dotyczyć kilku kwestii, związanych z art. 6a ustawy – Karta nauczyciela. Według Portalu Samorządowego będą to m.in. wprowadzenie minimalnego okresu 9 miesięcy, za który dokonywana jest ocena pracy, przyspieszenie pierwszej oceny pracy z drugiego do pierwszego roku przygotowania do zawodu oraz wydłużenie z 21 dni do 30 terminu, w którym dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela (dyrektora) po przeniesieniu, rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy.

Ponadto nauczycielskie związki zawodowe uważają, że ocena punktowa w przypadku nauczycieli jest nie do utrzymania. Mówił o tym Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum – Oświata”:

My zażądaliśmy wykreślenia z rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczycieli w całości par. 3, który dotyczy punktowego oceniania poziomu spełniania kryteriów oceny pracy nauczycieli, ponieważ uważamy go za kuriozalny.

Jako uzasadnienie tego postulatu Sławomir Witkowicz podał konieczność oceniania nauczycieli przez dyrektorów, którzy najlepiej znają nauczycieli w swoich szkołach.

Zmiany w ocenianiu nauczycieli nie są nowym pomysłem. Już za Rządów Zjednoczonej Prawicy próbowano wprowadzić reformy w tym zakresie, jednak po czasie wycofano się z nich. Według pomysłów z 2018 roku nauczyciele mieli być oceniani na podstawie ponad dwudziestu kryteriów, jednak pomysł ówczesnej minister Anny Zalewskiej został zarzucony. Zaproponowany ówcześnie system oceniania był niedostosowany przede wszystkim do specyfiki pracy poszczególnych pedagogów. Serwis Prawo przywołuje przykład bibliotekarzy, którzy mieli być oceniani pod kątem współpracy z rodzicami uczniów.

Zmiany będą dotyczyć także procedury przyznawania wynagrodzeń za postępowania awansowe

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło aprobatę dla pomysłu zmian, które będą dotyczyć prawa do pełnego wynagrodzenia za czas poświęcony na postępowanie kwalifikacyjne i egzaminacyjne. Według serwisu Prawo.pl tego typu zmiany w prawie mają być odpowiedzią na liczne przypadki, w których dyrektorzy uznawali, że wynagrodzenie nie należy się nauczycielom (np. dlatego, że uczestnictwo w tych procedurach nie jest obowiązkowe).