Urlop na poratowanie zdrowia dla każdego pracownika. Jest nowy pomysł

Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji
Urlop na poratowanie zdrowia dla każdego pracownika. Jest nowy pomysł

Z urlopu na poratowanie zdrowia jak do tej pory skorzystać mogą np. nauczyciele. Jednak już wkrótce może się to zmienić, jeżeli rządzący przychylą się do pomysłów członków Związkowej Alternatywy. Urlop regeneracyjny miałby obejmować wszystkich pracowników, którzy pracują w danym zakładzie pracy minimum 7 lat. Pomysły tego typu mają przede wszystkim służyć walce z wypaleniem zawodowym pracowników na polskim rynku pracy.

3 miesiące pełnopłatnego urlopu po 7 latach pracy. To pomysł związkowców

Tego typu rozwiązanie miałoby być wzorowane na urlopie na poratowanie zdrowia, z którego korzystają nauczyciele (ale m.in. także sędziowie, prokuratorzy, kontrolerzy NIK, pracownicy naukowi PAN, strażacy PSP). Jak donosi infor.pl, propozycja Związkowej Alternatywy obejmuje także możliwość wzięcia następnego urlopu regeneracyjnego przez pracownika po upłynięciu kolejnych 7 lat.

Dlaczego członkowie tej organizacji zdecydowali się na wysunięcie tego typu propozycji? Przede wszystkim ze względu na przepracowanie mieszkańców Polski:

Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej, a poprawa jakości zdrowia pracowników powinna być jednym z celów polityki społecznej państwa.

Dodatkowy urlop to tylko jeden z elementów mających prowadzić do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego polskich pracowników

Wydajność pracy to jeden z ważniejszych aspektów nie tylko całej gospodarki, ale także każdej, pojedynczej firmy. Na jej poziom ma wpływ niestety także kondycja psychiczna i fizyczna pracownika, który przeżywa np. wypalenie zawodowe. Dlatego związkowcy zdecydowali się sformować swoje postulaty także w trosce o kondycję finansową firm w Polsce, które mogłyby czerpać większymi garściami z pracy wypoczętych i optymistycznie patrzących w przyszłość pracowników.

Niestety, ale przepracowanie, zmęczenie i zdemotywowanie polskich pracowników jest widoczne także w badaniach. Mogliśmy czytać o tym w niedawno opublikowanym raporcie „Bezpieczni w Pracy 2024”. Jak informuje Forsal.pl zmęczenie fizyczne i tak ustępuje w dużej mierze zmęczeniu psychicznemu polskich pracowników. Z raportu wynika, że aż 47 proc. pracowników odczuwa zmęczenie psychiczne często lub codziennie.

Ponadto Polacy znajdują się od wielu lat w czołówce nacji europejskich, które pracują najwięcej godzin w roku. W Polsce średni tydzień pracy wynosi aż 40,4 godziny. Polskę wyprzedza w tym rankingu tylko Grecja, w której typowy tydzień pracy wynosi aż 41 godzin. W czołówce znajduje się także Rumunia i Bułgaria – w obu krajach pracuje się średnio 40,2 godziny tygodniowo. Dla porównania w Niemczech jest to 35,3 godziny, w Dani 35,4 godziny, a w Holandii tylko 33,2 godziny.