Polska gospodarka wstanie z kolan. Pomóc jej w tym mają drony

Gospodarka Państwo Technologie Dołącz do dyskusji
Polska gospodarka wstanie z kolan. Pomóc jej w tym mają drony

Nasi ekonomiści od lat informują o tym, że polska gospodarka potrzebuje nowych impulsów rozwojowych. Ten temat poruszał także ostatnio premier Donald Tusk, który zdaje sobie sprawę z tego, że nasza ekonomia nie może w nieskończoność konkurować niską ceną i kosztami pracy. Okazuje się jednak, że dla przyszłego wzrostu PKB naszego kraju kluczowe będą także nowoczesne technologie, a szczególnie drony.

Drony mają już wkrótce pełnić kluczową rolę dla polskiej gospodarki

Branża dronów będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju wielu firm w polskiej gospodarce. Nasz kraj ma niemały potencjał, aby zostać jednym z najważniejszych graczy europejskich na rynku dronów. Wynika to z raportu PARP opublikowanego na łamach ISBnews. O tym, jak duże znaczenie ma dla nas ta branża, czytamy w raporcie:

Istotne znaczenie ma stymulowanie powstawania start-upów. Branża dronów jest bowiem atrakcyjna dla przedsięwzięć, które mogą rozwijać innowacyjne rozwiązania technologiczne i modele biznesowe. Wymaga ponadto interdyscyplinarnej współpracy i innowacyjnego podejścia, co sprzyja powstawaniu nowych pomysłów i rozwiązań.

Branża dronów może mieć wpływ na rozwój wielu gałęzi gospodarki. Czasami nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy

Jakie branże mogą skorzystać na rozwoju technologicznym dzięki dronom? Są to przede wszystkim telekomunikacja, robotyka, IT, ale nie tylko. Z raportu PARP wynika, że drony mogą w niedługim czasie wykonywać coraz bardziej skomplikowane operacje, które nie będą musiały już być cały czas nadzorowane przez człowieka. Drony mogą być wykorzystywane przede wszystkim w medycynie, gdzie pomogą np. w transportowaniu leków, krwi i organów do niedostępnych miejsc.

Dzięki dronom możliwe będzie także stworzenie warunków do rozwoju logistyki w miejscach gęsto zaludnionych. To może przyczynić się przede wszystkim do przyspieszenia dostaw produktów i zmniejszenia korków w miastach. Drony są od wielu lat wykorzystywane także w branży energetycznej. Za ich pomocą inspekcjonowane są np. linie energetyczne, a także turbiny wiatrowe i panele słoneczne.

PARP przypomina także w raporcie, że Polska staje się liderem w liczbie rejestrowanych operatorów dronów. Tylko w 2021 roku liczba tych latających urządzeń na polskim niebie wyniosła aż 100 tys. O tym, jak szybko rozwija się branża dronowa, świadczy także powołanie do życia Centralnoeuropejskego Demonstratora Dronów (CEDD). Polska może dużo znaczyć w tej branży także z powodu wykwalifikowanej kadry inżynierskiej, która od lat specjalizuje się w temacie dronów.