Wszyscy wiemy o tym, że finanse są zagadnieniem gorącym w wielu gospodarstwach domowych. Z badań wynika, że niestety jest to temat zapalny, który wywołuje kłótnie i nieporozumienia, szczególnie wśród Polaków, mieszkających w dużych miastach Polski. Koszty utrzymania, które od jakiegoś czasu rosną w naszym kraju, są niestety powodem niepożądanych napięć rodzinnych. O tych zjawiskach mówi nam także najnowsze badanie BIG InfoMonitor.
55 proc. Polaków kłóci się w domu o sprawy finansowe. Powodem m.in. inflacja i koszty życia
Eksperci są zgodni co do tego, że rosnące koszty życia, spowodowane przede wszystkim inflacją, wywołaną za czasów pandemii i podtrzymaną podczas pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą, są powodem sporów wśród polskich rodzin. Aż 45 proc. osób, które doświadczają konfliktów finansowych, wskazuje wzrost cen jako element zapalny w przypadku codziennych relacji rodzinnych. Na dalszych miejscach są oczywiście także stałe bolączki polskich rodzin – brak oszczędności, a także zbyt niskie łączne zarobki obu partnerów. Eksperci BIG InfoMonitor tak komentowali ten niepokojący trend:
W tym przypadku płeć nie odgrywa istotnej roli – zarówno kobiety, jak i mężczyźni równie często oskarżają swoją drugą połówkę o nieodpowiedzialne podejście do zarządzania domowym budżetem.
Nic dziwnego, że sytuacja finansowa rodzin nie nastraja optymistycznie. Wynagrodzenia w Polsce często nie nadążają za kosztami życia
Z danych GUS-u, przedstawionych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że w 2024 roku w większości najludniejszych miast Polski przeciętny koszt wynajmu mieszkania przekraczał 30% mediany wynagrodzeń. Te dane oznaczają, że dla prawie połowy zarabiających Polaków wynajem pochłaniał więcej niż 30 proc. pensji.
PIE przytacza w tym wypadku przykład Warszawy, gdzie średnia cena najmu w roku 2024 wyniosła 4200 zł, co stanowiło aż 48 proc. mediany wynagrodzeń w stolicy Polski. W przypadku pozostałych miast Polski, koszt wynajmu wahał się pomiędzy 35 proc. a 38 proc. mediany wynagrodzeń. Najlepiej dla osób chcących wynająć mieszkanie przedstawiała się sytuacja w Łodzi, gdzie koszt wynajmu oscylował w okolicach 29 proc. mediany.
Nie możemy zapominać także o problemie tzw. luki czynszowej
Eksperci PIE przytaczali także problem tzw. luki czynszowej, która jest dużym problemem gospodarstw domowych w Polsce. Tym terminem określamy sytuację, w której gospodarstwa domowe mają dochody zbyt niskie, aby kupić lub wynająć mieszkanie, ale równocześnie zbyt wysokie, aby móc uzyskać mieszkanie dotowane przez samorządy. Co ważne, pojęcie luki czynszowej odnosi się nie tylko do relacji cen mieszkań do płac. Uwzględnia ono także strukturę podaży i dostosowanie jej do potrzeb rynkowych. Z danych PIE wynika, że w latach 2017-2022 luka czynszowa była poważnym problemem aż 35 proc. polskich gospodarstw domowych.