Wszystko wskazuje na to, że program „Czyste Powietrze” faktycznie ruszy 31 marca 2025 r. – tak jak zapowiadali wcześniej rządzący. Wkrótce rusza nabór na gminnych operatorów programu; już w przyszłym tygodniu gminy mają otrzymać komplet informacji na temat nowej odsłony Czystego Powietrza.
Czyste Powietrze od 31 marca 2025 r. Tymczasem za chwilę ruszy nabór na gminnych operatorów
Jak poinformował na konferencji wiceprezes Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Robert Gajda, najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu gminy z całej Polski mają otrzymać informacje na temat nowej odsłony programu i zasad, na podstawie których będą przyznawane dofinansowania. Nabór na gminnych operatorów ma być rozstrzygnięty do 31 marca. Gajda podkreśla jednak, że zdaje sobie sprawę z tego, że w pierwszym miesiącu funkcjonowania programu NFOŚiGW nie zdoła zapełnić operatorami gminnymi całego kraju. Szefowa Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak zapowiada w związku z tym, że rozważany jest udział wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej; w II kwartale 2025 r. mógłby też ruszyć nabór na operatorów innych niż gminni. Jak komentuje Zawadzka-Stępniak,
Pracujemy nad takimi kryteriami wyboru takich podmiotów, aby nie prowadzić do jakichkolwiek nadużyć. (…) Operator ma poprowadzić tego najbardziej potrzebującego od złożenia wniosku, po przeprowadzenie inwestycji, po jej rozliczenie. Musi to być podmiot, który zapewni poprawność tego procesu i jest podmiotem do pewnego stopnia zaufania publicznego
Udział operatorów ma być wymagany przy inwestycjach realizowanych przez najuboższych beneficjentów – tak, by dodatkowo zabezpieczyć ich interesy. Jak komentuje Gajda, Fundusz – na podstawie wcześniej realizowanych, pilotażowych programów operatorskich doszedł do wniosku, że operatorami nie mogą być w żadnym wypadku wykonawcy lub firmy czy fundusze, które z wykonawcami są powiązane. Gajda uważa, że wykonawcy „ewidentnie pracowali wtedy dla jednego podmiotu, a tak nie może być”.
Można mieć jednak nadzieję, że samorządy będą wystarczająco zmotywowane do tego, by wziąć udział w naborze na gminnych operatorów – wszystko ze względu na dodatkowe środki, jakie będzie mogła otrzymać gmina. Za „dowiezioną” inwestycję operator będzie mógł otrzymać 1700 zł. To teoretycznie niewiele, ale jeśli na wniosek o dofinansowanie w ramach Czystego Powietrza zdecyduje się wielu mieszkańców, zastrzyk pieniędzy może być ostatecznie spory.
Zmiany w programie Czyste Powietrze
Osoby, które czekają na możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach nowej edycji programu muszą mieć świadomość, że Czyste Powietrze będzie funkcjonować na nowych zasadach. Mowa m.in. o nowych maksymalnych kwotach dotacji jednostkowych czy niższych zaliczkach dla beneficjentów. Z tego względu przed złożeniem wniosku warto będzie dokładnie zapoznać się z nowymi warunkami programu.