Wizytę u lekarza specjalisty w ramach NFZ można przyspieszyć

Zdrowie Dołącz do dyskusji
Wizytę u lekarza specjalisty w ramach NFZ można przyspieszyć

Na wizyty u lekarzy specjalistów w ramach NFZ-etu często długo się czeka. Standard to planowanie konsultacji za kilka miesięcy. Ale nikogo nie dziwią terminy za rok, za dwa lata, a nawet jeszcze później. W części przypadków z konsultacji można jednak skorzystać szybciej. Dotyczy to wszystkich pacjentów, a nie tylko uprzywilejowanych grup.

Uprzywilejowane grupy i wizyty w trybie pilnym

Większość z nas wie o tym, że prawo do odbywania wizyt u lekarzy bez kolejki mają m.in. osoby z niepełnosprawnością w znacznym stopniu, kobiety w ciąży czy utytułowani honorowi dawcy krwi.

W niektórych sytuacjach możemy też otrzymać skierowanie w trybie pilnym. Jednak często uwzględniane są one w ograniczonym zakresie. Dysponuje nimi bowiem wielu pacjentów. Stąd w artykule tym skupimy się na znacznie prostszych rozwiązaniach.

Być może właśnie ich prostota sprawia, że często nawet nie próbujemy postępować w ten sposób, tylko od razu umawiamy prywatną wizytę u specjalisty. I sporo za nią płacimy.

Zapisanie się na miejsce osoby, która odwołała wizytę w ostatniej chwili

Wielu pacjentów nie odwołuje wizyt u specjalistów albo robi to w ostatniej chwili, np. w tym samym dniu. Stanowi to spory problem z perspektywy NFZ-etu. Wówczas najczęściej nie jest możliwe zaproponowanie wolnego terminu innej osobie.

W sezonie przeziębieniowym czy np. w dniach, w których panują niepomyślne warunki atmosferyczne,  gros pacjentów nie przychodzi na wizyty. I w ogóle tego nie zgłasza.

W skrajnych przypadkach zdarza się, że do danego lekarza w określonym dniu nie przychodzi nawet połowa chorych. Nie dotyczy to zwykle medyków o rzadkich specjalnościach, a tych bardziej dostępnych, jak np. laryngolodzy, reumatolodzy czy dermatolodzy.

Z tego powodu, gdy potrzebujemy pilnej konsultacji z lekarzem, wcale nie musimy rozpoczynać działań od umawiania prywatnej wizyty. Dobrą praktyką, od której warto zacząć, może być zweryfikowanie w większej przychodni tego, czy ktoś odwołał konsultację.

Niestety, często nie uzyskamy takich informacji telefonicznie i musimy zrobić to osobiście. Bywa, że zapracowani rejestratorzy nie mają bowiem czasu na odbieranie połączeń. Jeśli uznamy, że musimy spotkać się z lekarzem np. we wtorek, o ewentualne odwołane wizyty warto pytać poprzedniego dnia wieczorem oraz w danym dniu.

Wizyty między pacjentami

Kolejnym sposobem – znanym wszystkim, ale wciąż niedocenianym – jest zapytanie lekarza, czy nas przyjmie między wizytami innych pacjentów. Wykonanie tego kroku nie jest łatwe. Oczekujący pod gabinetem często się temu sprzeciwiają. Tym nie musimy się jednak przejmować.

Działanie takie wciąż ma sens i bywa skuteczne. Choćby z powodu opisanego powyżej, a mianowicie tego, że niektórzy nieobecni pacjenci nie odwołują wizyt. A wiedzą taką dysponuje wtedy lekarz, który w momencie zaproszenia pacjenta do gabinetu, widzi, że go nie ma.

Gdy zauważa on, że na spotkanie z nim czeka stosunkowo niewiele osób, część wywołanych zaś nie jest obecna, może zgodzić się na nieprzewidzianą wcześniej wizytę. Ponadto listy pacjentów niektórych lekarzy uwzględniają takie okoliczności.

Zdarza się więc, że w części przychodni przewiduje się nadprogramowe konsultacje. Wówczas do lekarza mogącego przyjąć np. 20 osób dziennie, zapisuje się 18 pacjentów, by np. uwzględnić w tym gronie jeszcze 2 osoby w trybie pilnym czy z nagłymi przypadkami.

Sprawdzenie, ile trzeba czekać na wizytę u danego lekarza w innych przychodniach na NFZ

Jeśli natomiast chcemy umówić wizytę z konkretnym specjalistą, warto wyszukać informacje dotyczące wszystkich przychodni, w których przyjmuje on w ramach NFZ-etu. Pierwszy wolny termin w jednym miejscu może wypadać za pół roku, a w innym już za dwa miesiące – w zależności od kontraktu.

Szybsze konsultacje mogą być również dostępne w przychodniach zlokalizowanych na osiedlach słabo skomunikowanych z centrum miasta bądź w miejscowościach znajdujących się pod większymi aglomeracjami.

Odbycie wizyty u lekarza specjalisty w ramach NFZ-etu często może być łatwiejsze, niż można sądzić. W takich sytuacjach należy jednak włożyć w jej organizację nieco więcej wysiłku.

Sami musimy oszacować, czy się nam to opłaca, czy wolimy wydać pieniądze na prywatną wizytę. I nie tracić wtedy czasu na takie zabiegi.