Sejm zdecydował – przedsiębiorcy doczekają się obniżki składki zdrowotnej. Nie obyło się wprawdzie bez krytyki i wątpliwości (w tym również ze strony jednego z koalicjantów), ale ostatecznie już od 2026 r. zmieni się sposób naliczania składki zdrowotnej.
Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2026 r. już pewna
213 posłów za, przeciw 190, 25 się wstrzymało – taki jest wynik dzisiejszego głosowania w Sejmie nad projektem obniżającym składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Projekt został przegłosowany mimo tego, że wątpliwości pojawiły się również po stronie jednego z koalicjantów. Mowa oczywiście o Lewicy, która już wcześniej utrzymywała, że nie poprze projektu – m.in. ze względu na fakt, że zmiana teoretycznie spowoduje uszczuplenie budżetu NFZ. Z kolei minister finansów utrzymuje, że tak się nie stanie – a koszt reformy zostanie pokryty przez budżet państwa.
Jak zresztą minister utrzymywał jeszcze przed głosowaniem,
Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, w pierwszym kroku skończyliśmy naliczanie składki zdrowotnej od sprzedawanych aktywów trwałych, w drugim kroku obniżyliśmy składkę minimalną. Dzisiaj wprowadzamy rozwiązanie, na którym skorzysta 2,5 mln polskich przedsiębiorców
Jak zmieni się składka zdrowotna od 2026 r.?
Jakich zmian mogą zatem oczekiwać przedsiębiorcy?
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, mieliby płacić stałą składkę w wysokości 9 proc. liczoną od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Taka sama stawka miałaby obowiązywać liniowców. Należy jednak zaznaczyć, że stawka obowiązywałaby w przypadku przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski. Jednocześnie projekt przewiduje dodatkową składkę w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia w przypadku przedsiębiorców, których dochód przekroczy próg 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
Zmiany w składce zdrowotnej od 2026 r. miałyby objąć również ryczałtowców. Zgodnie z projektem, będą oni płacić składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – pod warunkiem osiągania w danym miesiącu przychodu do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski. Przy przekroczeniu progu ryczałtowcy będą zobowiązani do uiszczania dodatkowej składki w wysokości 3,5 proc. od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Zmiany mają wejść w życie jeszcze w 2026 r. Teraz projekt musi zostać przegłosowany przez Senat, a następnie podpisany przez prezydenta.