Kiedy najlepiej kupować węgiel? Chociaż na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na cenę tego surowca wpływa wiele różnych czynników (chyba wszyscy pamiętamy niebotyczne ceny węgla w 2022 roku – wtedy cena za tonę wzrosła nawet o 400%). Jednak co do zasady, najtańszy węgiel możemy znaleźć na wiosnę.
Na koszt ogrzewania domu kluczowy wpływ mają ceny węgla?
Zgodnie z raportem Polskiego Alarmu Smogowego średni roczny koszt ogrzewania w polskim domu wynosi nieco ponad 8000 złotych w przypadku kotła węglowego pozaklasowego i około 5,5 tysiąca złotych w przypadku kotła węglowego wysokiej klasy. Oznacza to, że przecięty Polak, który chce ogrzać dom węglem, musi kupić przynajmniej 4 (a czasem nawet 8) tony tego surowca rocznie.
Oczywiście na koszty ogrzewania ma wpływ wiele różnych czynników – od metrażu domu, przez właśnie wydajność pieca, aż po szczelność i izolację budynku. Kluczowe w tym wszystkim również ceny węgla – im taniej uda się kupić tonę (oczywiście mówimy o węglu dobrej jakości, ze sprawdzonych źródeł), tym koszt ogrzewania będzie mniejszy.
Najtańszy węgiel od kwietnia aż do połowy lata
2025 rok nie jest pod względem ceny węgla wyjątkowy – w kwietniu możemy bowiem zaobserwować spadek cen węgla (i to całkiem znaczny, w porównaniu do początku ubiegłorocznego sezonu grzewczego). Pozimowe rozprężenie i niski popyt na ten surowiec sprawia, że węgiel jest dostępny i stosunkowo tani.
Jesienią 2024 roku węgiel przeciętnie kosztował około 1500 złotych za tonę. Oczywiście cena wahała się nawet o kilkaset złotych, w zależności od miejsca zamieszkania odbiorcy (im bliżej kopalni, tym węgiel tańszy, gdyż spada cena transportu), a także kaloryczności węgla. Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie przeciętnej średniorocznej ceny detalicznej 1000 kg węgla kamiennego, w 2024 roku średnia cena tego surowca wynosiła 1703,46 zł.
Ceny węgla 2025
Patrząc na średnią cenę węgla w 2024 roku, można stwierdzić, że wiosna 2025 powitała nas naprawdę dobrymi cenami tego surowca opałowego, Zgodnie z ofertami sprzedaży, dostępnymi na stronie Polskiej Grupy Górniczej, tonę węgla można kupić już od 1050 złotych za tonę. W takiej cenie dostępny jest węgiel Karolinka groszek standard (5-25 mm) z kopalni KWK Piast-Ziemowit, a także Retopal groszek z tej samej kopalni. Nieco drożej przedstawia się węgiel Pieklorz groszek (5-25 mm) z kopalni KWK Chwałowice – tutaj za tonę trzeba zapłacić już 1150 złotych. W takiej samej cenie dostępny jest Karlik Groszek z KWK Piast-Ziemowit, czy węgiel orzech z KWK Marcel.
Takie ceny pozwalają sądzić, że względem końca roku osobom, które kupują węgiel teraz, uda się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na tonie, co jest sporą ulgą w domowym budżecie. Ceny węgla utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie przez miesiące wiosenne i początkiem lata, kiedy zainteresowanie kupnem jest stosunkowo niewielkie. Im bliżej jesieni, a więc sezonu grzewczego, tym koszty zakupu tony tego surowca stają się wyższe. Wahania to kilkaset złotych na tonie – miejmy nadzieję, że sytuacja z 2022 roku, kiedy ceny węgla wzrosły o kilkaset procent, już się nie powtórzy.