Eksperci spółki należącej do ING podali nową listę zawodów, które czekają olbrzymie zmiany. W tle oczywiście AI

Praca Technologie Dołącz do dyskusji
Eksperci spółki należącej do ING podali nową listę zawodów, które czekają olbrzymie zmiany. W tle oczywiście AI

Co jakiś czas publikowane są zestawienia zawodów, których przedstawiciele są narażeni na wyparcie przez sztuczną inteligencję. Na razie oczywiście te przewidywania należy traktować z pewnym przymrużeniem oka – nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku pewnej puli zawodów wpływ sztucznej inteligencji na codzienną pracę będzie bez wątpienia znacznie bardziej odczuwalny. Teraz pojawiło się nowe zestawienie takich zawodów.

Nowe zestawienie zawodów, na które AI ma mieć ogromny wpływ

Jak podaje pulshr.pl, spółka SAIO należąca do ING, zajmująca się tworzeniem robotów biznesowych łączących automatyzację i AI, opublikowała informację dotyczącą wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy – i tym samym na konkretne zawody. Zdaniem ekspertów spółki AI będzie mieć największy wpływ na zawody z pracą biurową – chodzi m.in. o te, w których zbieranie i analiza dokumentów do tej pory była wykonywana głównie przez człowieka (przy niewielkim wsparciu różnego rodzaju narzędzi). Jak komentuje Jacek Tochowicz, principal expert w SAIO,

Generatywna sztuczna inteligencja potrafi już teraz generować treści, analizować dane i wspierać decyzje biznesowe. W rezultacie praca na stanowiskach takich, jak specjaliści ds. finansów, analitycy, prawnicy czy programiści ulegnie niedługo jeszcze bardziej znaczącym zmianom. AI jest bowiem w stanie przejąć żmudne zadania, a pracownicy mogą koncentrować się wtedy na bardziej strategicznych aspektach swojej pracy

Warto zatem podkreślić, że wspomniana „czarna lista zawodów” to w rzeczywistości lista zawodów, których przedstawiciele najprawdopodobniej albo będą korzystać z AI w dużym stopniu, albo sztuczna inteligencja „odgórnie” odciąży ich z obowiązków, które nie muszą być wykonywane przez człowieka. Tak czy inaczej, nie chodzi wcale o całkowite zastąpienie – a raczej o usprawnienie pracy i umożliwienie pracownikom skupienie się na tych aspektach pracy, które nie mogą (lub nie powinny, np. ze względu na ochronę danych) być wykonywane przez sztuczną inteligencję.

W tych branżach już wykorzystuje się AI na wysokim poziomie

Z danych SAIO i Everest Group wynika zresztą, że już teraz w niektórych branżach mocno wykorzystuje się sztuczną inteligencję – jej stosowanie najbardziej zaawansowane jest przede wszystkim w obsłudze klienta (32 proc., przy czym najprawdopodobniej chodzi o obsługę elektroniczną i ew., do pewnego, stopnia, telefoniczną). Oprócz tego AI jest mocno wykorzystywana – co nie powinno dziwić – w operacjach IT (30 proc.) oraz w działach sprzedaży i marketingu (18 proc.). Transformacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji ma również obejmować coraz mocniej takie obszary jak finanse i księgowość (zwłaszcza w zakresie raportowania finansowego, prognozowania cash flow), zarządzania ryzykiem, HR (m.in. w kontekście rekrutacji i personalizacji ścieżek rozwojowych), wspomnianego już IT czy w obszarze łańcuchów dostaw (planowania i zarządzania transportem).